Zioła lecznicze Słowo „Zioła” kojarzy się nam się ze słowem „zielsko” – to jest z tymi roślinami, które nie są zaliczane do drzew czy krzewów. Jednak w rzeczywistości tak nie jest. Wiele bowiem ziół otrzymuje się właśnie z liści, kwiatów, kory czy też korzeni i krzewów. Słuszniej jest więc stosować określenie „rośliny zielarskie” zaś „ziołami” nazywać tylko zebrany i wysuszony, przygotowany do użycia surowiec.

Do roślin zielarskich zalicza się często różne, przydatne człowiekowi gatunki roślin, nie tylko lecznicze, ale także przyprawowe, rośliny olejkowe a nawet rośliny używane w garbarstwie. Wiele z nich należy do kilku z tych grup jednocześnie, a nawet wchodzi w zestaw roślin warzywnych (jak czosnek czy cebula), kwiatowych (nagietek czy malwa) oraz rolniczych (gryka, kukurydza).

Surowiec zielarski zbierany dla wymienionych powyżej celów może stanowić tylko jedną część roślin (jak na przykład u papryki), lub też kilka jej części. Każda z nich może być wykorzystana do różnych celów. Każda bowiem z części rośliny może stanowić osobną grupę surowca zielarskiego.

W związku z tym różny jest czas, a nawet pora dnia oraz technika zbioru. Zioła to rośliny należące do różnych grup botanicznych i ekologicznych, występujących nieraz w rozmaitych regionach świata, a więc i różnych strefach klimatycznych.

W Polsce posiadamy wiele rodzimych roślin zielarskich, występujących w stanie naturalnym lub uprawianych, przystosowanych do poszczególnych środowisk naszego kraju. Niektóre z nich są dopiero wprowadzanie do uprawy. Wiele z uprawianych roślin zielarskich pochodzi z innych rejonów świata i są mniej przystosowane do naszych warunków klimatycznych. W związku z tym wymagają one tak zwanej aklimatyzacji.

O autorze

Tak dla testów Jakubie Tobie Pokazałem jak można zrobić wpisHerbZone - Siła Natury, zioła i ziołolecznictwo

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika