kremCzy leczenie łuszczycy można oprzeć na metodach domowych? W zasadzie czemu nie?…

Skoro przez całe wieki ludzkość borykając się z tą chorobą odkryła wiele dość skutecznych metod leczenia objawowego dlaczego my mielibyśmy z tych metod nie skorzystać, zwłaszcza że i medycyna naturalna i medycyna konwencjonalna i niekonwencjonalna skupiają się na leczeniu objawowym, bo innego jeszcze nie wynaleziono.
Jesteśmy w o tyle lepszej sytuacji, że do dyspozycji mamy całkiem sporo nowych wynalazków (np. dostępne bez recepty kremy kortyzonowe czy kremy z kwasem salicylowym) i nie musimy być skazani jedynie na kuracje ziołowe, kąpiele słoneczne, zimne okłady czy na maści i płyny dziegciowe. Tym niemniej w domowym leczeniu łuszczycy dziegcie jak najbardziej warto wykorzystać, bo wciąż są one w wielu przypadkach niezastąpione, ale po kolei: co możemy zrobić, by domowym sposobem złagodzić łuszczycę?
Nawilżanie i zmiękczanie skóry
W tym celu można wykorzystać olejki, wazeliny czy nawet tłuszcze roślinne i zwierzęce. Kluczem w tym przypadku jest zatrzymanie w skórze wilgoci. Obszary zmienione łuszczycą najlepiej jest smarować tłuszczami tuż po kąpieli. W ten sposób efekt nawilżenia i zmiękczenia zostanie zmaksymalizowany. Na co zwrócić szczególną uwagę? Na to, by nie stosować środków, które mogą wywołać podrażnienia, powinny to być substancje neutralne, obojętne, bez jakichś szczególnie „uszlachetniajacych” dodatków (barwniki, konserwanty itp.).

Dziegcie

Wybór preparatów dziegciowych jest przeogromny. Dziegcie, znane i używane od setek lat, działają na skórę stabilizująco, usuwają niekorzystne i nieprzyjemne zmiany, łagodzą świąd i podrażnienia. Warto zastosować je w leczeniu łuszczycy, przy czym należy robić to z umiarem, bowiem nadmiar dziegci może powodować ścieńczenie skóry, a nawet doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Substancje te znajdziemy w szamponach, płynach, olejkach do kąpieli. Można je wykorzystać na wiele sposobów.

Kremy kortyzonowe

Zawierają kortyzon – substancję z grupy steroidów i w większości dostępne są na receptę, ale bez recepty możemy nabyć kremy o mniejszym stężeniu substancji aktywnej. Kortykosteroidy są bardzo polecane w leczeniu łuszczycy, niestety można je stosować jedynie na krótką metę, bo z czasem organizm przyzwyczaja się do nich, a nadmierne używanie tych substancji może wywołać również pewne skutki uboczne (łącznie ze swoistym uzależnieniem od steroidów).

Kremy salicylowe

Tj. kremy z kwasem salicylowym – nie są tak agresywne jak dziegcie i steroidy i działają na skórę bardziej powierzchownie, co nie znaczy, że nie są skuteczne. Wprost przeciwnie najlepsze kremy doskonale łagodzą objawy łuszczycy i to do tego stopnia, że zmiany na skórze znikają. Poza tym kosmetyki tego typu odżywiają i nawilżają chorą skórę łagodząc towarzyszące łuszczycy objawy (np. świąd). Kremy te z powodzeniem zastąpią natłuszczanie i nawilżanie olejkami, kąpiele, okłady i większość podobnych zabiegów wykorzystywanych w domowym leczeniu łuszczycy.

Kąpiele, okłady i maseczki

Kąpiel w ciepłej wodzie zmniejsza rozmiar zmian łuszczycowych, po kąpieli warto skórę nawilżyć, a w celu zmniejszenia świądu (ciepła kąpiel zaostrza go) można sięgnąć po kamforę lub mentol. Zimne kąpiele z dodatkiem octu jabłkowego zmniejszą dolegliwości związane ze świądem. Można nad nim zapanować stosując okłady z lodu.
Od czasu do czasu warto też przyrządzać maseczki z glinki indiańskiej wymieszanej z jakimś środkiem nawilżającym. Glinka to specyfik o doskonałych właściwościach odżywczych, kojących i ujędrniających.

Słońce i promienniki UV

Są bardzo polecane w domowym leczeniu łuszczycy. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że niektóre leki stosowane w leczeniu objawów choroby mogą wykazywać działanie fotouczulające, toteż przed zastosowaniem kąpieli lub promienników UV trzeba skonsultować się z lekarzem.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.