Licówki kompozytowe są tańsze, ale porcelanowe znacznie wytrzymalsze.

I jedne i drugie wykorzystywane są w celu korekty koloru lub kształtu zębów.  Jakie defekty można przesłonić lub skorygować przy pomocy licówek?
Licówki porcelanowe i kompozytowe:

  • mogą rozjaśnić zęby, przykrywają przebarwienia i maskują wszystkie niedoskonałości,
  • mogą też skorygować kształt zęba poprzez jego skrócenie lub wydłużenie, albo poszerzenie lub zwężenie (możliwa jest więc korekta i w pionie i w poziomie),
  • znajdują zastosowanie w rekonstrukcji utraconych części zęba,
  • przesłaniają zbyt duże odstępy pomiędzy zębami (stosuje się je w tzw. zamykaniu szpar),
  • są doskonałą alternatywą dla leczenia ortodontycznego w sytuacji, gdy zęby pacjenta wymagają jedynie korekty ich położenia w łuku lub gdy doszło do niewielkich rotacji lub wychyleń niektórych zębów.

W stomatologii stosowanych jest wiele rodzajów licówek, ale do najpopularniejszych należą licówki porcelanowe i kompozytowe.

Zalety licówek kompozytowych

O ich przewadze decyduje głównie niska cena i łatwość wykonania (dla wielu pacjentów podstawowe znaczenie ma czas). Ich wadą jest to, że są podatne na przebarwienia. Można je dowolnie wymieniać i są dosyć trwałe, przynajmniej na tyle by można było z nimi w miarę bezpiecznie funkcjonować.

Zalety licówek porcelanowych

Są znacznie trwalsze i estetyczniejsze od licówek kompozytowych. Ich struktura lepiej przypomina strukturę naszych naturalnych zębów. Są przyjazne dla organizmu i nie wchodzą w reakcje z tkankami, a poza tym są wyjątkowo odporne na osadzanie się osadów nazębnych i kamienia. Licówki porcelanowe nie przebarwiają się i są bardzo wytrzymałe.

Jeśli zależy nam na jakości – powinniśmy wybrać licówki porcelanowe, jeśli czynnikiem decydującym o naszym wyborze jest cena – pozostają ich kompozytowe odpowiedniki.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.