Dużo osób zastanawia się jak powinna wyglądać nauka angielskiego dla początkujących.

Są pewne metody szybkiej i bez wysiłkowej nauki języka angielskiego. Metody te pomogą Ci rozpocząć szybką naukę jak bolidy formuły 1 w trakcie startu.

Zanim zaczniesz naukę angielskiego

Pierwsza rzecz jaka będzie pomocna do nauki to… motywacja i cel.

O motywacji pisałem już . Tutaj wspomnę, iż samo pragnienie lepszej gaży, pracy lub wyjazdu za granicę nie starczą.

Cel jest niezwykle silnie połączony z motywacją. Różnica jest w zarejestrowaniu. Cel jest zapisany na kartce papieru (istotne), a motywacja lub chęć nie. Brian Tracy deklaruje, że tylko 3% ludzi na świecie ma spisane cele. Reszta pracuje dla tych 3%.

Cel musi być pozytywny, wyraźny, konkretny, szczegółowy, zapisany czasownikiem w czasie teraźniejszym i z datą. Zacznij od „ja”, imię i nazwisko (np:mówię płynnie po angielsku) do końca 2013 roku.

Z osobistych doświadczeń muszę oznajmić, że u mnie dłuższe cele nie sprawdziły się jeszcze. Może nie rozpisałem ich na mniejsze i nie realizowałem dość twardo. Jednakże krótsze cele już tak. Niekiedy zdarzało się, że po zapisaniu celu zapominałem o nim. Po pewnym czasie odkrywałem, że go nieświadomie wykonałem.

Warto także ustalić porę nauki i czas. Dzięki temu wpadniesz w pozytywną rutynę codziennej nauki co znacznie przyśpieszy osiągnięcie celu. Jak to uczynić opisałem dokładnie w biuletynie po kursie .

1. Użyj inteligentnie podręczników oraz CD

Obecnie uczę się niemieckiego od zera. Nie mam nauczyciela, ani z niemieckiego. Dawniej uczyłem się już tego języka. Pomimo tego bardzo mnóstwo zapomniałem. 🙁

Mam trudność, aby wyszperać jakieś bardzo proste bajki z biblioteki. Wskutek tego zacząłem od podręcznika. Jednakże wykonuję to inaczej niż większość uczniów. Pomijam wszystkie nudne ćwiczenia. Nie czytam objaśnień językowych.

Używam rozmów na audio, ich transkrypcji i najbardziej podstawowych wyjaśnień. Koncentruję się nad zdobyciem jak najwięcej niemieckiego inputu. Nie dbam o analizę niemieckiego.

2. Słuchaj, słuchaj i słuchaj po angielsku

Jest to najistotniejsza zasada w nauce języka obcego. Na początku warto spędzić 95% czasu na słuchaniu z napisami. Ja na nieszczęście nie znałem tego kiedy rozpoczynałem naukę. Teraz mam problemy z odpowiednią artykulacją. Jest to bardzo istotne dla poprawnej mowy i komunikacji! Na początek mogą być nawet dialogi z podręcznika.

Natomiast z niemieckiego słucham lekcji easy germany na youtube. Jeden odcinek oglądam nawet 20 razy. Zawsze mnie zadziwia to, że za każdym razem znajduje coś nowego.

3. Ucz się głęboko

Aj Hoge twierdzi, że głęboka nauka jest ważniejsza dla osób początkujących niż dla tych na wyższych poziomach. Dlatego kiedy on uczył się tajskiego słuchał dialogi nawet po.. 100 razy i więcej. Najtrudniejsze jest to, że za każdym razem powinno się słuchać bardzo uważnie. Z pełną siłą oraz koncentracją. Niestety słuchanie bez kompletnej koncentracji mało pomaga. 🙁

Jednak intensywna nauka może być niezbędna dla początkujących. Aj Hoge zachęca, aby poruszać się powoli z materiałem. Aby uczyć się mniej słówek i to zaledwie z kilku rozdziałów. Niemniej jednak zamiarem powinno stać się fachowcem. W długim okresie czasu ten sposób okaże się o wiele szybszy.

4. Ciesz się nauką!

Innym ważnym czynnikiem jest przyjemność z nauki. Bycie początkującym jest ciężkie. Dlatego ta trudna wędrówka po językowych bezdrożach, będzie o wiele łatwiejsza jeśli będzie radosna. To jest bardzo ważne dla początkujących.

Większa część początkujących poddaje się na początku wędrówki. Tracą nadzieję i zainteresowanie. Powodem jest nuda.

W rzeczywistości dużo radości i motywacji jest ważniejsze niż wielkość opanowanego materiału. Jest bardzo istotne, aby skojarzyć naukę angielskiego z przyjemnością. Takie podejście umożliwia sukces.

Jeżeli nie będziesz miał motywacji i zapału do nauki pewnie się poddasz przed osiągnięciem poziomu średnio zaawansowanego.

W związku z tym wskazane jest myśleć o tym ile już się nauczyłeś. O tym, że kolejna cegiełka angielskiej budowli została ułożona. A nie o tym jak dużo powinno się jeszcze ich ułożyć, ażeby stanął gmach. Jeśli uczysz kogoś to nigdy go nie krytykuj. Zwracaj uwagę tylko na pozytywne rzeczy. Tak też rób u siebie.

5. Czytanie

A co z czytaniem. Moim zdaniem warto. Jednakże wyłącznie wtedy, gdy słuchasz jak się wypowiada angielski tekst. Dzięki temu zobaczysz jak prawidłowo mówić słowa po angielsku. Gdzie położyć akcent. Bez tego mało kto będzie Cię w stanie zrozumieć!

Dlatego czytanie połącz z wymową!

6. Nie ucz się na początku gramatyki

Wiele osób zna zasady gramatyki. Jednak w praktyce z trudem jest użyć ją świadomie.

Przypuszczalnie utracisz entuzjazm. Po drugie znajomość reguł gramatycznych nie pozwoli Ci lepiej mówić i pisać. Aby płynnie mówić i pisać należy robić to intuicyjnie. A to można uzyskać poprzez czytanie i słuchanie.

Podsumowując, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak szybko uczyć się angielskiego odwiedź moją stronę effortlessenglishclub.pl.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.