Zapewne nie raz słyszeliśmy o tym jakże tajemniczym rodzaju prowadzenia działalności gospodarczej. Warto przed ostatecznym wyborem formy w jakiej będziemy prowadzić firmę dowiedzieć się podstawowych rzeczy o tym czym jest franczyza.

franczyza Według wszelkich encyklopedii franchising to umowa licencyjna polegająca na zezwoleniu sprzedaży dóbr i usług na określonym terytorium przekazana jednej firmę przez drugą firmę.

Prostym językiem pisząc polega to na tym,że zakładając naszą działalność wykupujemy licencję od przedsiębiorstwa abyśmy mogli działać pod ich nazwą i świadczyć takie same usługi jak oni lub sprzedawać te same produkty.

Franczyzodawca przekazuje nam również wiedzę na temat profilu naszej działalności i użycza nam przede wszystkim swojej marki. Do najsłynniejszych przedsiębiorstw działających w taki sposób należy np. McDonald’s, TelePizza, czy Yves Rocher.

Franchising w Polsce jest stosunkowo młodą formą prowadzenia działalności. Pierwszy prywatny franczyzobiorca otworzył w 1989 r. francuską perfumerię Yves Rocher. Rozwój tego rodzaju działalności był później imponujący.

W ciągu 20 lat doszło do powstania Polskiej Organizacji Franczyzodawców . Pierwsza restauracja na licencji Mc Donald`s została otworzona w Bydgoszczy w 1994 roku – dwa lata po wejściu fastfoodowego giganta do Polski.

Do franczyzy szybko także przekonali się polscy przedsiębiorcy – właściciele znanych na rynku marek. Prekursorami byli właściciele restauracji Mr Hamburger i cukierni A. Blikle. Format franczyzowy Mr Hamburgera wzorowany był na amerykańskich fast foodach. Od 2000 roku rynek franczyzy zaczął się stabilizować.

Polskie sieci potrzebowały jednak wsparcia merytorycznego przy tworzeniu pakietów franczyzowych i poszukiwaniu franczyzobiorców. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstała firma konsultingowa PROFIT system, która do dziś specjalizuje się w doradztwie franczyzowym.

W podsumowaniu napiszę,że to są tylko wyrywki z historii franczyzy w Polsce. Zanim podejmiemy decyzję o wejściu w ten interes pomyślmy dokładnie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika