Podwieszana nagrzewnica Hodowla trzody chlewnej nie jest łatwym zadaniem. Wiedzą o tym dobrze hodowcy świń. Świnki nie tylko muszą dużo i porządnie jeść, ale także muszą mieć ciepło. To nie żart, to fakt i każdy rolnik o tym wie.

Dogrzewanie w chlewni jest konieczne, szczególnie w gniazdach prosiąt. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, powstało wiele urządzeń i technologii, które wciąż się rozwijają.

Ciepło, cieplej

Zadaniem hodowcy jest zapewnienie odpowiednich warunków do właściwego rozwoju trzody chlewnej. Dotyczy to szczególnie małych prosiaków, które muszą mieć zapewnioną właściwą dawkę zarówno ciepła jak i słońca. Ciepło to przede wszystkim komfort termiczny dla zwierząt, a światło ma na nie uspokajający wpływ.

Niewidzialne ciepło

Jest kilka metod na ogrzanie pomieszczeń, w których znajduje się inwentarz. Metody różnią się od siebie innym źródłem energii wykorzystywanej do ogrzewania tego rodzaju pomieszczeń. Źródła energii obejmują energię elektryczną, gaz a nawet gorącą wodę. Jednak najczęściej stosowaną metodą są urządzenia elektryczne. Zalicza się do nich ceramiczne, a także lampowe promienniki podczerwieni.

Promieniowanie elektromagnetyczne jest niewidzialne i jest emitowane przez nagrzane ciała. Ma to do siebie,ze ciepło lepiej się rozkłada i nie „ucieka” do góry jak w przypadku innych urządzeń. Zapewnia doskonały komfort termiczny zwierząt.

Kilka zalet

Urządzenia, takie jak promienniki podczerwieni, charakteryzują się wysoka wydajnością. Dzięki nim aż 90 % energii zostaje zmienione w ciepło, co jest bardzo dobrym parametrem, którym nie mogą pochwalić się inne urządzenia.

Ponadto promieniowanie można skierować w te miejsca gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Promienniki ciepła emitują promieniowanie, które wnika w głąb organizmów powodując podwyższenie ich temperatury. W związku z tym, jak widać, nie mają działania powierzchownego, ale działają także od wewnątrz.

Różne kolory, różne zastosowania

Urządzenia występują w różnych barwach. Można spotkać promienniki rubinowe-czerwone i białe-transparentne. Ich kolory świadczą o innych funkcjach.

Promienniki podczerwieni o kolorze czerwonym znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, w których są przetrzymywane ptaki grzebiące. Ich zadaniem jest ogrzewanie oraz eliminacja zachowań agresywnych i redukcja stresu.

Z kolei promienniki o białej barwie mają pełnić funkcję światła słonecznego i z powodzeniem mogą być stosowane w pomieszczeniach z trzodą chlewną. Dzięki takim promiennikom, hodowcy łatwiej są w stanie dostrzec zmiany skórne, które mogą być objawem choroby zwierząt. Promienniki montuje się bezpośrednio nad gniazdami prosiaków bądź umieszcza się specjalne maty grzejące je od spodu.

Zastosowanie takich systemów ogrzewania pomieszczeń inwentarskich to zmniejszenie kosztów energii. Są one znacznie tańsze niż ogrzewanie gazowe. Ponadto dzięki możliwości punktowego kierowania energii można mieć pewność, że trzoda nie zmarznie i będzie mieć doskonałe warunku do prawidłowego rozwoju.

Co więcej, taki sposób ogrzewania eliminuje także konieczność ogrzewania całego budynku, a jedynie konkretnych stref.

O autorze

Czasem piszę, czasem czytam, hobbystycznie promuję darmowe programy. W zasadzie co tu więcej pisać?

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika