Ochrona przed pyłem Typowymi sprawami technicznymi mało kto się interesuje, jeśli nie jest do tego zmuszony. Mało kto zna więc działanie przeróżnych maszynerii, silników i układów sterowania, nie mówiąc już o rzeczach bardziej złożonych – układach scalonych i systemach mechanicznych. Tym bardziej nie dziwi więc, że pierwsza z brzegu osoba zapytana o filtry kieszeniowe niekoniecznie będzie umiała powiedzieć, czym takie urządzenia są oraz gdzie mają najszersze zastosowanie.

Same filtry to nic innego jak specjalne urządzenia służące do filtracji powietrza z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Przymiotnik „kieszeniowe” zyskały oczywiście nie dzięki miniaturowemu rozmiarowi, ale przez surowiec, z jakiego są wykonywane oraz przez formę specyficznych kieszeni, które takie filtry zyskują po montażu. To jedna z najprostszych konstrukcji wśród urządzeń tego typu, która zapewnia zarówno wysoką optymalność działania (filtry można wykorzystywać w różnych warunkach), jak i ogromną uniwersalność (można je stosować we wszystkich układach wentylacyjnych.

Ogromną zaletę takich filtrów dostrzega się na przykładach ich zastosowania, ponieważ doskonale sprawdzają się w wielkich halach przemysłowych i montażowych, ale również w niewielkich pomieszczeniach biurowych. Dodatkowo w filtrach kieszeniowych znalazły uznanie również przy montażu instalacji wentylacyjnych, podczas filtracji powietrza w lakierniach, warsztatach i halach przemysłowych oraz przy turbosprężarkach, sprężarkowniach i turbinach gazowych.

Nowoczesność ich konstrukcji doceniania jest przede wszystkim w branżach produkcyjnych, gdzie filtry instaluje się w zakładach zajmujących się wytwarzaniem różnych produktów, ale też w branży spożywczej. Jednak jedno z najszerszych zastosować dla filtrów kieszeniowych znalazło się w branży chemicznej i farmaceutycznej – powodem jest bardzo duży poziom chłonności takich urządzeń, dzięki czemu niezwykle skutecznie oczyszczają one powietrze krążące w pomieszczeniu od szkodliwych i często niebezpiecznych pyłów i osadów.

Bardziej rozbudowane filtry kieszeniowe są nawet w stanie rozdzielić nie tylko zanieczyszczenia, ale dzięki swojej strukturze jako filtry wstępne mogą być stosowane w trudniejszych warunkach (w przypadku śniegu, wilgoci i bardzo ciężkich pyłów).

Samo urządzenie wykonywane jest z wysokiej klasy surowców – blaszanej i ocynkowanej ramy lub tworzywa sztucznego oraz kieszeni tworzonych z silnych materiałów filtracyjnych, zazwyczaj poliestru. W zależności od rodzaju kieszeni i gęstości utworzonego przez nie sita filtracyjnego odróżnia się jakość oraz rodzaj samych filtrów. Z tego powodu jedne z nich znajdują zastosowanie w warunkach wewnętrznych: w pomieszczeniach biurowych na małych przestrzeniach, gdzie filtry wyłapują tak drobne zanieczyszczenia jak zarodniki i bakterie.

Innych z kolei używa się na większych przestrzeniach: w halach produkcyjnych i montażowych, gdzie głównym zadaniem filtra jest wyłapanie większych zanieczyszczeń. Takie urządzenie posiada wtedy o wiele większe pole eksploatacyjne i może działać nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

O autorze

Czasem piszę, czasem czytam, hobbystycznie promuję darmowe programy. W zasadzie co tu więcej pisać?

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika