Sezon wakacyjny przynosi wysokie temperatury powietrza na zewnątrz ale i wewnątrz budynków. Jeżeli w biurze jest zbyt gorąco, pracownicy męczą się i pracują nieefektywnie. Warto wtedy zastanowić się nad wyposażeniem swoich pomieszczeń w instalację klimatyzacyjną.

Przystępując do tego typu inwestycji należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim trzeba przekalkulować koszty, czyli sam zakup urządzenia, jego instalację oraz późniejszą konserwację i ewentualne naprawy. Dobra klimatyzacja to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Kolejny problem to wybór typu klimatyzacji. Na rynku istnieją urządzenia standardowe oraz wyposażone dodatkowo w systemy odzyskiwania energii, nazywany rekuperacyjnym. Jakie są główne różnice między nimi? Pierwsza i zasadnicza, to cena. Centrale klimatyzacyjne bez funkcji odzyskiwania energii są o wiele tańsze, zarówno jeśli chodzi o sam zakup jaki i późniejsze serwisowanie urządzania. Na korzyść systemów rekuperacyjnych przemawia ekologia.

Odzysk energii przez klimatyzator odbywa się na jeden z czterech głównych sposobów. Może być to zastosowanie układu glikolowego, komory mieszania, wymiennika krzyżowego lub obrotowego. Technologie te różnią się między sobą sposobem odprowadzania z pomieszczenia ciepłego powietrza, dostarczania świeżego, oraz sprawnością odzysku energii, która dla układu glikolowego wynosi około 50% podczas gdy dla wymiennika obrotowego aż 80-85%. Dodatkową różnicą jest odseparowanie powietrza nawiewnego od wyciągowego, oraz możliwość przesyłania strumienia powietrza na odległość (jest ono transportowane odpowiednimi kanałami wentylacyjnymi, wykonywanymi zazwyczaj z rur typu spiro, do poszczególnych pomieszczeń).

Zakup klimatyzatora to z pewnością duży wydatek, ale jego działanie może pozytywnie wpłynąć na komfort oraz efekty pracy w Twoim biurze.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.