Malowanie rozcieńczonymi w wodzie pigmentami na papierze wydaje się niezwykle proste. To jednak tylko pozory. Porowaty papier, który nadaje obrazowi charakteru i od którego w dużej mierze zależy ostateczny kształt działa, to materiał bardzo kapryśny. Farba łatwo się wchłania, ale również łatwo rozlewa po papierze. Mistrzostwo w malowaniu akwareli osiągnął szwedzki malarz Anders Zorn (1860-1920). Pierwszy okres jego twórczości, którego ukoronowaniem jest słynny obraz „W żałobie”, upłynął właśnie pod znakiem tej niezwykle onirycznej techniki.
Wielką inspirację dla tego okresu twórczości Zorna było małżeństwo z Emmą Lamb, pochodzącą z zamożnej rodziny kupieckiej. Dzięki jej pieniądzom malarz mógł podróżować po Europie, tworząc  najznakomitsze akwarele swoich czasów. Najbardziej znane pozostają jednak obrazy, które namalował w swoim rodzinnym miasteczku Mora, w prowincji Dalarna. Przedstawiają one życie społeczne i obrzędowe ówczesnej wsi. Malarz nie unikał również naturalizmu, który w jego czasach konserwatywni krytycy uważali za niemoralny i gorszący.
Odkrycie przez Zorna techniki malowania farbami olejnymi odciągnęło go na dobre od malowania akwarelami. Późniejsze prace tego wybitnego twórcy również zasługują na uwagę, nie wyróżniają się jednak tak bardzo na tle epoki, jak właśnie akwarele.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika