Dziesięć punktów karnych oraz zabranie prawa jazdy – tyle ryzykujesz wsiadając za kierownicę samochodu w stanie nietrzeźwości. Czy warto? Stanowczo nie, pijany kierowca stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych, nieświadomych uczestników ruchu drogowego!

Niedawno przeprowadzana przez policję akcja „Trzeźwy poranek” pokazuje, że apele o zachowanie trzeźwości w prowadzeniu pojazdu nie trafiają do wszystkich kierowców. Jednak na szczęście, większość z przebadanych alkomatami osób była w doskonałej formie.

Piłeś poprzedniej nocy? Uważasz że jesteś w stanie prowadzić samochód? Dla pewności sprawdź się osobistym alkomatem – elektronicznym urządzeniem służącym do precyzyjnego pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Tych na rynku polskim jest już sporo, a wybór odpowiedniego modelu zagwarantuje dokładność badania. Nieszczęśliwe podróbki alkomatów przeszły już do historii, obecnie najlepsze sklepy z tymi urządzeniami oferują alkomaty profesjonalne, które nadal są w użyciu na wyposażeniu policji całej Europy. Urządzenia tego typu charakteryzują się dużą dokładnością wykonywanego pomiaru, a podstawową zaletą tych urządzeń jest możliwość używania ich dosłownie w każdym miejscu. Jednym z takich urządzeń jest alkomat typu „alcoblow”.

Jak działa alkomat typu „alcoblow”?

Alcoblow jest alkomatem bardzo uniwersalnym, służącym do wstępnego badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli potwierdzi on zawartość alkoholu, wówczas badana osoba jest poddawana dokładnemu pomiarowi na innym alkomacie. Alcoblow nie ma ustnika, zaś osoba badana z niewielkiej odległości przez kilka sekund wdmuchuje powietrze do urządzenia.

Wynik pomiaru jest realizowany albo za pomocą kolorowych diod, albo też tradycyjnego wyświetlacza. Niektóre rodzaje alkomatów posiadają możliwość podłączenia do nich drukarki, a więc zmaterializowania pomiaru w postaci wydruku zawierającego nie tylko pomiar, ale także dokładny czas jego wykonania.

Alkomaty coraz bardziej popularne

Alkomaty znajdują coraz szersze zastosowanie, są używane nie tylko przez policję. Coraz częściej urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu kupują właściciele większych baz transportowych, urzędy i instytucje, a także osoby prywatne. Biorąc pod uwagę fakt, że każdego roku policja ujawnia ponad 180 tysięcy nietrzeźwych kierowców, posiadanie prywatnego alkomatu staje się coraz bardziej popularne. Także nie niektórych stacjach paliwowych można sprawdzić, czy resztki alkoholu nie pozostały w naszym organizmie, natomiast właściciele pubów i barów  instalują stacjonarne alkomaty w swoich lokalach.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.