Leczenie stresu oraz wzmacnianie odporności poprzez aromaterapię staje się w naszym kraju coraz popularniejsze obok takich zabiegów jak masaże relaksacyjne czy gorące kamienie. A ponieważ problem nieradzenia sobie z długotrwałym wpływem stresu na nasze życie zaczyna nabierać poważnych rozmiarów, rozwiązaniem ma być aromaterapia.

Ten zabieg kosmetyczny polega na wcieraniu poprzez masaż albo wdychanie olejków eterycznych wykonanych z ziół. Antyseptyczne działanie pozwala na usunięcie zakażeń bakteryjnych, a przyjemny zapach pozwala zrelaksować zmysły. W połączeniu z sauną albo masażem, aromaterapia potrafi już po pierwszym zabiegu usunąć poczucie napięcia oraz zmęczenia mięśni.

Zabiegi aromaterapii możemy również sami stosować, o ile tylko wiemy, jakie olejki eteryczne można stosować do określonych czynności.

Olejki eteryczne w aromaterapii

Podstawowy składnik każdego zabiegu aromaterapeutycznego może być pochodzenia naturalnego albo też zostać wykonany poprzez chemiczne łączenie estrów i olejów. Każdy z nich posiada odmienne właściwości, a także nie może być stosowany w każdej sytuacji.

W większości przypadków olejki naturalne do aromaterapii są używane w kontakcie ze skórą, czyli masażach, kąpielach czy inhalacjach. Ponieważ jest to wyciąg z ziół, nie powoduje reakcji alergicznych (w większości przypadków) oraz nie podrażnia skóry czy śluzówek.

Niestety, naturalne olejki do aromaterapii posiadają także wady. Są nimi cena oraz ograniczenie ilości zapachów. Ponieważ proces produkcji wymaga ekstrakcji z ziół estrów, naturalne jest, że cena jest adekwatnie wyższa od sztucznie pozyskanego olejku. Również nie jest możliwe uzyskanie dowolnego zapachu, takiego choćby jak piżmo, herbata, kawa czy wanilia.

Dlatego właśnie produkuje się sztuczne olejki eteryczne. Są one stosowane najczęściej w nawilżaczach powietrza, jako zapach do filtrów odkurzaczy czy też wentylacji – słowem wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebny bezpośredni kontakt ze skórą. Aromaterapia przy pomocy sztucznych olejków może być przedłużeniem zabiegu kosmetycznego poprzez rozpylanie w mieszkaniu albo miejscu pracy przyjemnie kojarzącego się zapachu.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.