Czerpanie korzyści energetycznych przybiera różne formy, od turbin wiatrowych przez kolektory słoneczne, aż do reaktorów jądrowych. Rozwój ten posuwa się dalej ze względu na cywilizacyjny postęp. Na początku to starożytni zaczynali od prostych konstrukcji młynów wodnych, które następnie unowocześniano. Teraz z kolei mamy do czynienia z technologią grubszego kalibru.Atomowy przełom, bowiem to nie przelewki. Jest szansą, przyszłością, czasami niebezpieczeństwem.

Energetyka jądrowa wiąże się z naukami ścisłymi oraz poniekąd chemię, gdyż naukowcy wymyślili, że możliwe jest uzyskanie na skalę przemysłową energii w procesie rozszczepienia ciężkich jąder pierwiastków, takich jak na przykład uran. Działanie i proces wytwarzania energii jest porównywany do funkcjonowania tradycyjnej elektrowni opalanej węglem. Zarówno w jednej jak i w drugiej wytwarza się ciepło. W konwencjonalnej odsłonie polega to, jak łatwo zgadnąć, na spalaniu węgla. Natomiast w elektrowni atomowej ciepło jest efektem reakcji rozszczepienia jąder atomów uranu zachodzącej w reaktorze jądrowym. Proces pozyskiwania mocy nie kończy się jednak w tym miejscu, gdyż wygenerowane ciepło podgrzewa wodę powodując jej wrzenie i zamieniając ją w parę w reaktorze lub poza reaktorem, która z kolei przemieszczana jest systemem rur do turbin i naciskając na jej łopatki powoduje ruch. Energia tegoż ruchu przekazywana jest generatorowi prądu, który zamienia ją na elektryczną. Później wytworzona w ten sposób energia elektryczna przekazywana jest do sieci energetycznej.

Jednak zawsze jest jakieś ,,ale’’. Również i w tym przypadku, zdawałoby się nienagannie oraz w zgodzie z ekologią funkcjonującej elektrowni, owo ,,ale’’ zaistniało. Znamiennym tego przykładem jest wypadek, który miał miejsce w Japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima I oraz Fukushima II w roku 2011. Awaria, wywołana przez trzęsienie ziemi w pobliżu reaktora, spowodowała emisję substancji promieniotwórczych do środowiska m.in. skażonej wody służącej do ochładzania reaktorów. Ten przypadek pokazuje, że ciągle istnieje problem ze składowaniem radioaktywnych odpadów produkowanych podczas pracy elektrowni. Jej funkcjonowanie niesie ze sobą spore koszty finansowe w przypadku zamknięcia takiego przedsięwzięcia i utylizacji pozostałych odpadów. Inną kontrowersyjną kwestią jest bezpieczeństwo, gdyż odwołując się ponownie do przykładu Japonii, wycieki i awarie mogą pociągać za sobą radioaktywne skażenie zagrażające zdrowiu. Zamachy terrorystyczne, także kwalifikują się pod aspekt bezpieczeństwa i są nowym zagrożeniem dla instalacji jądrowych. Jednak niech wady nie przyćmią zalet elektrowni, bowiem głównym plusem jest jej przyjazny stosunek do środowiska. Podczas pracy elektrownia nie wydziela szkodliwych dla atmosfery gazów czy płynów. Ma również ogromny potencjał, gdyż światowe zasoby materiałów rozszczepialnych pozwoliłyby na pokrycie wszelkich potrzeb energetycznych ludzkości na wiele tysięcy lat. A przy ograniczonych zasobach z tradycyjnych źródeł jest to zaleta zdecydowanie przewyższająca wady, które w trakcie modernizacji mogą zostać zniwelowane.

Wracając jednak do Japonii, której poprzedni rząd postanowił zaprzestać dalszej produkcji energii z atomów, gdyż stanowiło to nie małe ryzyko szczególnie po takim skażeniu. Decyzja o wycofaniu z użycia energii jądrowej miała funkcjonować aż do roku 2040. Rządy się jednak zmieniły i poprzednie postanowienie po weryfikacji sytuacji gospodarczej i wysokich cenach energii. Wypadek spowodował bowiem wyłączenie reaktorów, co doprowadziło do podwyżek cenowych. Nowe wytyczne pozwalają na wznowienie ich pracy, jeżeli odpowiednie organy regulacyjne potwierdzą ich bezpieczeństwo.

Polska również nie próżnuje i rozpoczyna kampanie edukacyjną pod nazwą ,, Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią’’. Przyniosła ona pozytywny skutek, ponieważ dzięki popularyzowanym przez nią treścią już ponad połowa obywateli opowiada się za wybudowaniem reaktora w naszym państwie. Cel kampanii to wskazanie na problemy, ale głównie edukacja opornego społeczeństwa. Dzięki niej zostały rozwiane wszelkie mity
i wyjaśnione wątpliwości. Sprawa budowy elektrowni jądrowej w Polsce przybrała dzięki temu na wadze i jej wykonanie może mieć wkrótce realne odzwierciedlenie.

Odnawialne źródła energii sięgnęły do atomowego skarbca i dzięki wytrwałej pracy naukowców możemy z dumą obserwować jak działają tego typu przedsięwzięcia. Chociaż ciągle jest to metoda kontrowersyjna ze względu na bezpieczeństwo to warto uwzględnić jej energetyczny wkład oraz fakt nieuchronnego wyczerpywania się konwencjonalnych zapasów energetycznych. 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika