Pracodawca skieruje Cię na badania wstępne wykonywane przez lekarza medycyny pracy.Koniecznie, badaniom wstępnym muszą poddawać się przede wszystkim osoby starające się o zatrudnienie w danym zakładzie. W przypadku, kiedy dochodzi do zmiany stanowiska (nawet w obrębie jednej firmy) badania wstępne okazują się być konieczne.

Warto wiedzieć, że przed przeprowadzaniem badań wstępnych nie uchronią nas nawet badania przeprowadzone w krótkim odstępie czasu w innym zakładzie pracy.

Ich zadaniem jest przede wszystkim sprawdzenie czy dana osoba może pracować na określonym stanowisku.  Często niestety pojawiają się różnorakie przeciwwskazania związane z chorobami i posiadanymi przez nią uszczerbkami zdrowotnymi takimi jak na przykład wady wzroku. Nawet jeżeli sam pracownik nie wyraża sprzeciwu, pracodawca nie ma prawa zatrudnić go na danym stanowisku bez właściwego orzeczenia, które wydaje lekarz medycyny pracy.

Jeśli chodzi natomiast o badania okresowe, podlegają im bez wyjątku wszyscy pracownicy. Odstępy czasu w jakich powinny być wykonywane uzależnione jest od rodzaju wykonywanej pracy oraz jej szkodliwości.

– badania co 2 lata wykonują osoby przebywające w czasie pracy w pomieszczeniach, w których emitowane są szkodliwe pyły i opary

– badania co 3 lata wykonują osoby pracujące w gorącym mikroklimacie

– badania co 4 lata wykonują osoby, które wykonują swoją pracę na komputerze

– badania co 5 lat wykonują inni pracownicy biurowi niemający dostępu do komputera

Termin kolejnego badania okresowego wyznaczany jest na zaświadczeniu z badania wstępnego lub poprzedniego badania okresowego. Jeżeli jednak pracownik zmienił miejsce zatrudnienia, a co za tym idzie także pracodawcę, powinien procedurę badań rozpocząć od nowa. Poprzednie zaświadczenia nie są już ważne.

Ostatnim typem badań profilaktycznych są badania kontrolne. Konieczność ich przeprowadzenia zachodzi w momencie, kiedy pracownik był niezdolny do pracy więcej niż 30 dni. O ponowne orzeczenia stwierdzające zdolność do pracy na określonym stanowisku powinien starać się przede wszystkim pracodawca. To on kieruje na nie swojego pracownika, który powinien niezwłocznie podjąć się ich wykonania.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.