Jerzy Waldorff powiedział o niej, że jest autorką pierwszego na świecie szlagieru muzycznego. Do dziś jest znana bardziej w Europie Zachodniej niż w Polsce, a  jej nazwisko zna niemal każdy mieszkaniec dalekiej Japonii. W Polsce jednak  mało kto o niej słyszał. O kim mowa? O Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej, polskiej kompozytorce żyjącej w połowie XIX wieku, czyli w epoce Fryderyka Chopina.

Jej najbardziej znany utwór – „Modlitwa dziewicy” był w drugiej połowie XIX wieku jedną z najbardziej znanych na świecie kompozycji. Melodię, która bardzo łatwo wpadała w ucho, nucili ludzie od Paryża po Moskwę, od Anglii po Japonię i Stany Zjednoczone.

Utwory Bądarzewskiej cechowały prostota i pewien prymitywizm. Krytyka ich nienawidziła, ale zwykli ludzie uwielbiali. Bądarzewska była więc w swoich czasach trochę jak dzisiejsi twórcy muzyki disco polo – żaden poważny krytyk nie powie o nich dobrego słowa, a pomimo tego muzyka ta rozbrzmiewa od lat w polskich miastach, miasteczkach i wsiach.

Wystarczy posłuchać kompozycji Bądarzewskiej, żeby zrozumieć dlaczego w wyższych sferach słuchanie jej utworów uchodziło za niestosowne i dlaczego Czechow w sztuce „Trzy siostry” umieścił „Modlitwę dziewicy” jako swoisty symbol XIX-wiecznego kiczu (Irina – bohaterka sztuki – cieszy się z wyjazdu, bo już nie będzie musiała dłużej słuchać tego utworu). Tak jak 150 lat temu, tak i teraz trudno w muzyce kompozytorki doszukać się artyzmu, ale trudno również nie docenić niezwykłego talentu Bądarzewskiej do komponowania prostych i łatwo wpadających w ucho melodii.

Dziś, urodzona w Mławie warszawska kompozytorka, znana jest głównie w Japonii. To motyw z jej utworu sygnalizuje w Tokio przyjazd śmieciarki pod dom, wita podróżnych na tokijskim dworcu kolejowym, to kompozycje Bądarzewskiej są tymi, z którymi muszą się zmierzyć uczący się gry na fortepianie młodzi japońscy adepci sztuki muzycznej. To wszystko sprawia, że Bądarzewskiej dziś wstydzić się nie powinniśmy. A nawet więcej, powinniśmy – zwłaszcza, jak to robią Japończycy, w muzycznej edukacji najmłodszych – sięgać po utwory urodzonej w Mławie polskiej kompozytorki.

Paweł Jabłoński, mjakmlawa.pl – Informacje Mława

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.