suknia barokowa

Tak jak renesans był nawiązaniem do spuścizny antyku, barok odwoływał się do dziedzictwa renesansu. Architekturę barokową  możemy odnaleźć na terenie całej Europy a także  Ameryki Łacińskiej. Trend ów opierał się na założonym braku logiki i konsekwencji, przesadzie i wariabilizmie, postulującym tworzenie budowli o unikalnym charakterze. Nie znajdziemy dwóch takich samych pałaców barokowych a indywidualny charakter każdej konstrukcji przejawiał się zarówno w jej  zdobieniach fasadowych jak i rozwiązaniach technicznych.

 

Architektura

Faliste powierzchnie czy uchwycone w ruchu postaci , naścienne freski z przedstawieniami chmur i nieba, lustra stwarzające wrażenie pogłębionej perspektywy, rozmaite efekty świetlne i połączone z nimi scenografie podobne go teatralnych – to jedne z najbardziej charakterystycznych cech budownictwa epoki. Dla wzmocnienia efektu często odwoływano się do łączenia  malarstwa i rzeźby z architekturą.

Wbrew pozorom w tym szaleństwie była metoda, ponieważ nie obalano wszelkich reguł. Starano się jedynie zrezygnować z renesansowej dbałości o proporcje i regularność. Jeśli architektura doby odrodzenia była tezą, to barok starał się zaistnieć jako jej antyteza. Sytuację tę doskonale opisuje poniższy cytat:

Jeżeli [Barok] stosował porządki – to kolosalne, jeśli słupy – to podwójne, jeśli kolumny – to najchętniej kręcone, jeśli szczyty – to wyginane i przerywane (O. Narbutt, O pojęciu baroku, seria Studia Estetyczne, t. 4, Warszawa1967, s.71).

W zgodzie z założeniami artystycznymi ducha epoki  powstawały katedry, pałace, zamki i podmiejskie rezydencje arystokratów. Domy i ich wnętrza, strojne, pełne przesytu i ociekające zdobieniami, w jasny sposób dawały do zrozumienia, że zrywają z założeniami sztuki renesansowej. O ile odrodzeniowa architektura powstawała na planie greckiego krzyża, koła czy wieloboku, tak teraz stawiano gmachy o kształcie eliptycznym czy owalnym.Krzywizny i nieregularne linie fasad i  wnętrz, skręcane kolumny, budowle o podstawach nietypowych figur  były na porządku dziennym.
Kontrastowanie wklęsłych i wypukłych elementów budowli, podobnie jak owalne okna dodatkowo pogłębiał efekt nieregularności i dynamiki.

 Moda i ubiór

W ślad za architekturą i sztuką szła moda. Barokowe stroje były wyszukane, bogate i różnorodne. Satynowe, aksamitne  i jedwabne suknie, piżamy a nawet buty zdobione były szlachetnymi kamieniami, perłami i złotem.  Wzorem poprzedniej epoki eleganckie panie stosowały uwypuklające smukłą talię gorsety.  Nowością były obszerne dekolty a także  niezwykle wymyślne były fryzury.  Z czasem pojawiła się moda na noszenie peruk.

 

Jak na tle budownictwa barokowego wygląda współczesne budownictwo? Wydaje się, że przeważnie regularny charakter wykwitów architektury początków XXI wieku tu i ówdzie przeplatany jest  barokową inspiracją dążenia do niepowtarzalności i unikalności. Jednak inicjatywy  kreatywnych wizjonerów często ucinane są przez bezwzględnych księgowych i inwestorów, dla których rachunek ekonomiczny jest najważniejszy.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.