Instalacja basenu Basen stanowi swoisty symbol luskusu. Większość z nas uważa, że fakt posiadania własnego basenu stanowi o bogactwie jego właściciela. Z jednej strony jest w tym nieco prawdy, z drugiej – niekoniecznie trzeba być arabskim szejkiem, żeby posiadać pływalnię w swoim domu…

Dla kogo baseny?

Utarło się u nas, że tylko najbogatszych stać na luksus posiadania własnego basenu. Jednakże dzisiejsza oferta rynkowa obejmuje zarówno baseny skierowane dla bogatych ale też i mniej zamożnych odbiorców. Jeśli nie masz wyśrubowanych oczekiwań, może się okazać, że budowę zamkniesz w kwocie kilku tysięcy zł., co jest już ceną akceptowalną dla większej grupy osób posiadających własny dom.

Pomijajac kwestie finansowe – posiadanie basenu to z jednej strony luksus, z drugiej zaś przyjemność analogiczna do posiadania własnego ogródka. Aczkolwiek w obu przypadkach musimy o te obiekty dbać i po prostu lubić z nich korzystać. Byłoby bowiem bardzo głupio wybudować przydomową pływalnię, kiedy tak napawdę nie przepadamy za wodą i kąpielami…

Koszty

Koszty to nie tylko budowa samego basenu, ale też jego utrzymanie. Zależnie od oczekiwań i możliwości finansowych możesz wykorzystać gotową formę z tworzywa sztucznego, lub też przygotować samodzielną budowę w oparciu o unikalny kształt i rozwiązania techniczne.

zadaszony basen

Istotny wpływ na cenę będzie mieć zadaszenie – jego brak pozwoli korzystać z basenu tylko w okresie letnim, będzie się też wiązać z większym zanieczyszczeniem wody (liście, itp.) . Z zadaszonego basenu, o ile mamy ogrzewanie, można korzystać w zasadzie cały rok, ale zarówno instalacja dachu jak i koszty ogrzewania są dość znaczne i warto je skakulować przed podjęciem decyzji.

Baw się dobrze!

Własna pływalnia ma służyć przede wszystkim dobrej zabawie. O ile nie należysz do snobów oczekujących zachwytów znajomych, Twój basen wcale nie musi być szczególnie duży, czy też wymyślny. Radości dostarczy Ci już nawet niewielki obiekt – będzie przy tym tańszy w utrzymaniu i nie zajmie Ci całej wolnej przestrzeni w ogrodzie… Zapewniam, że „widokówki” z amerykańskich filmów prezentujące ogromne luksusowe pływalnie  w praktyce mogą się w naszych warunkach okazać przerostem formy nad treścią, nie ma więc co przesadzać.

Jednakże jeśli masz własny dom, wolną przestrzeń i lubisz wodę – rozważ instalację basenu. Będzie on doskonałym miejscem relaksu i aktywnego spędzania wolnego czasu!

O autorze

Piszę, podróżuję, fotografuję... Opowiadać więcej nie ma co, bo i tak czyta mało kto. A zainteresowani i tak łatwo mnie znajdą :)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.