Najpopularniejszym sportem zimowym jest jazda na nartach. Każdego roku na stokach gromadzi się setki turystów, którzy uwielbiają czuć wiatr we włosach szusując po stoku, podziwiając zimową scenerię i ciesząc się z uroków zimy. Od nowego roku zaczęły jednak obowiązywać nowe przepisy prawne, które dotyczą każdego narciarza przebywającego na terenie ośrodka narciarskiego, dlatego warto się z nimi zapoznać.

Obecnie wyjazdy narciarskie młodzieży i dorosłych bardzo często łączą się ze spożywaniem alkoholu. Narciarze, u których wykryto promile we krwi tłumaczą się bardzo prosto przekonując, że jest to idealny sposób na ogrzanie przemarzniętego ciała. Tymczasem nie od dziś wiadomo, że alkohol usypia ludzkie zmysły i opóźnia reakcje organizmu, a więc nie trudno o wypadek na stoku. Nowe przepisy wprowadzają karę grzywny nawet do 5 tysięcy złotych dla narciarzy i snowboardzistów, którzy zostaną złapani na jeździe pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Dopuszczalna granica to 0,5 promila alkoholu we krwi. W dodatku właściciele stoku narciarskiego mają prawo odmówić wpuszczenia pijanego narciarza na wyciąg krzesełkowy, czy orczyk.

Nowe przepisy mają na celu zapewnienie większego stopnia bezpieczeństwa na stoku. Dlatego też wprowadzono obowiązek noszenia kasku dla dzieci do lat 16. Dodatkowo, po burzliwych dyskusjach, wprowadzono też limity na stokach określające, ile przestrzeni powinno przypadać na jednego narciarza. Ponadto ustawa nałożyła na właścicieli stoków obowiązek rejestrowania wszystkich wypadków, do których doszło na stoku i przechowywania dokumentacji przez okres 10 lat.

Jak widać wprowadzenie nowych przepisów znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa narciarzy na stoku.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.