Kiedy poszukujemy pomocy w walce z alkoholizmem, hazardem albo lekomanią, łatwo natknąć się na oferty błyskawicznego leczenia uzależnień. Niestety takie terapie najczęściej są w najlepszym wypadku nieskuteczne, a w najgorszym – szkodliwe dla zdrowia. Jak zatem rozpoznać bezpieczne metody terapii ?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że uzależnienie jest w pierwszej kolejności efektem pracy naszego mózgu. Technicznie jest więc mało prawdopodobne, aby można było je pokonać bez terapii psychologicznej. Dlatego nie sprawdzają się takie metod jak esperal czy leki.

Farmakologiczne leczenie uzależnień 

Bezpieczne leczenie uzależnieńStosowana w terapii alkoholizmu farmakologia, to najczęściej środki powodujące złe samopoczucie po spożyciu alkoholu. Badania wykazały, że nie dość, że nie pomagają one w przezwyciężeniu nałogu, to jeszcze bardzo często dochodzi do samookaleczeń i zatruć o osób, u których wszystko esperal. Działanie takich wszywek i pigułek opiera się w gruncie rzeczy na – mało prawdopodobnym – założeniu, że alkoholik jest w stanie powstrzymać się od picia, jeśli będzie obawiał się pogorszenia samopoczucia. Gdyby tak naprawdę było leczenie uzależnień byłoby niepotrzebne – wystarczyłby zwykły kac.

Metody błyskawiczne

Bardzo czesto można spotkac się także z ofertami leczenia uzalezneiń przy pomocy róznych, jednorazowych mityngów. Na pzrykład przez seanse hipnozy. Niestety w praktyce mamy do czynienia raczej z szarlatanerią. Nie da się pzrestać pić ani zwalczyć uzależnienia od leków czy hazardu w ciagu kilku minut czy godziny. Skoro sam proces powstawania uzależnienia trwa kilka do kilkunastu lat i przebiega stopniowo, to siła rzeczy trudno jest go odwrócić jedną sesją.

Wieloletnie badania wskazują, że leczenie uzależeniń to długotrwały proces. Alkoholicy, lekomanii i hazardziści uczą sie radzić sobie z emocjami, których wczesniej unikali dzięki używkom, a następnie uczą się utrzymywać abstynecnję. Tego nie da sie rozwiązać ani przy pomocy medycyny ani żadnych sesji z mniej lub bardziej samozwańczymi guru.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.