Poligrafia, to dziedzina, do której zaliczyć należy wszelkie procesy związane z drukiem. Rozwija się ona na przestrzeni wieków, powodując, iż procesy drukowania stają się coraz szybsze i bardziej udoskonalone. W skład procesu poligraficznego wchodzi zarówno opracowywanie form drukowych, czyli wzorców drukowania, jak i następujące po nim drukowanie, pozwalające na wykonywanie licznych kopii.

Poligrafia to także szeroko rozumiane artykuły poligraficzne, używane do procesu drukowania. Zaliczamy do nich właśnie farby, papier, maszyny służące do drukowania oraz wszystkie te materiały, bez których proces drukowania nie mógłby się odbyć.

W drukowaniu jak wiadomo, używane są farby drukarskie. Wyróżniamy tutaj druk jednobarwny (czyli jednym kolorem), druk wielokolorowy (daną barwą wraz z jej odcieniami) oraz wielobarwny (czyli arbami procesowymi, pozwalającymi na uzyskanie szerokiej gamy barw). Typowym zestawem farb jest triada drukarska. Używana jest ona właśnie przy druku wielokolorowym.

Zasadniczo, uznaje się trzy kolory. Pierwszy to cyan, a więc kolor niebiesko-zielony, drugim jest magneta, czyli kolor purpurowy, a trzecim i ostatnim yellow, a więc żółty. Dopełnieniem triady jest kolor czarny (black).  Triada drukarska, w połączeniu z czwartym, czarnym kolorem, określana bywa także jako CMYK. Wyraz ten pochodzi od pierwszych liter poszczególnych słów, z tym że kolor czarny w skrócie oznaczany jest literą K (C-cyan, M -magneta, Y-yellow, K-black). Kolory te jednak, w zależności od producenta określonych barw stosowanych do drukowania, nie są zawsze identyczne, a często różnią się odcieniami, co przy ich mieszaniu, może dawać różne efekty.

Barwy otrzymuje się poprzez łączenie wszystkich kolorów w danych proporcjach. Kolory CMYK łączy się poprzez nakładanie określonych warstw – jednej na drugą. Drukowanie to odbywa się za pomocą rastra, czyli punktów widocznych pod lupą. Raster może mieć bardzo różny kształt oraz wielkość. Jednak niektórych odcieni nie da się uzyskać za pomocą kombinacji CMYK. Biorąc pod uwagę farby procesowe, mamy podobny problem. Tutaj również nie udaje się uzyskać wszystkich barw za pomocą różnych kombinacji.

Mimo tego, poligrafia na przełomie lat i tak uległa znacznej poprawie i posiada wysokie standardy. Być może, wraz z upływem czasu, uda się ją udoskonalić jeszcze bardziej.

O autorze

Robię różne rzeczy, trochę podróżuje, trochę piszę.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.