cement Aż 411 milionów złotych kary muszą zapłacić firmy produkujące cement ukarane przez UOKiK za uczestnictwo w kartelu. Siedem spółek przez ponad 11 lat dzieliło rynek i ustalało ceny, wymieniając się w tym celu informacjami poufnymi – wykazało precedensowe postępowanie.

Cała sprawa zaczęła się w 2006 roku, kiedy to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe w związku z podejrzeniami istnienia zmowy między firmami produkującymi cement. Na czym polegała działalność cementowego kartelu?

Najwięksi w Polsce producenci cementu co najmniej od 1998 r. dzielili rynek, ustalając dopuszczalne udziały poszczególnych graczy oraz ceny minimalne cementu, wysokość podwyżek, terminy i kolejność ich wprowadzania. W tym celu wymieniali między sobą informacje poufne – m.in. o wielkości realizowanej sprzedaży. Ustaleń dokonywali prezesi i dyrektorzy handlowi. Warto podkreślić, że ustalający ceny zdawali sobie sprawę z nielegalnego charakteru swojego procederu i próbowali ukrywać informacje o porozumieniu.

W przypadku przedsiębiorstw produkujących cement uczestnictwo w zmowie kosztowało je w sumie 411 mln zł. Zwykle za udział w porozumieniu, którego celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji, grożą sankcje finansowe sięgające 10% ubiegłorocznego przychodu. Na uniknięcie kary bądź jej obniżenie może liczyć przedsiębiorca, który zgłasza się do UOKiK, dostarczając dowodów na istnienie kartelu.

Czym skutkowała działalność cementowej zmowy? Wyższymi cenami. Za zyski przedsiębiorstw z branży płacili więc wszyscy, którzy chcieli budować.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.