Dziś komputery grzeją się niemiłosiernie. Dodatkowo overclocking cieszy się coraz większą popularnością. Dużym problemem staje się poziom ciepła emitowany przez komputer. Coraz większa liczba ludzi szuka dobrego, wydajnego i cichego chłodzenia ich komputerów. Jak to zrobić? Jak sprawić, by temperatury we wnętrzu obudowy były w sam raz? Najlepiej zainwestować w chłodzenie wodne.

Chłodzenie wodne (ang. water cooling) to nowatorski sposób chłodzenia komputerów. Cechuje się dużą wydajnością, a co za tym idzie – ciszą. Chłodzenie wodne ma jeszcze jedną zaletę: atrakcyjny wygląd. Tak! Wiele modderów kupuje zestawy water cooling’u tylko dla wyglądu. Przyciągają ich kolorowe rurki wewnątrz obudowy komputera PC.

Water cooling ma także i wady. Podstawową wadą chłodzenia wodnego jest jego cena. Wysoka cena. Za dobry system zapłacić trzeba >1000 zł.  W czasach kryzysu sprzedaż części do chłodzenia komputerów na pewno spadła. Kolejną wadą water cooling’u jest mała mobilność takiego komputera. Waży on dużo i nie nadaje się do transportu.

Podstawowy zestaw chłodzenia komputerów typu water cooling składa się z: pompy, rezerwuaru (zbiornika wyrównawczego), chłodnicy oraz bloków wodnych. Zadaniem pompy jest przetłaczać chłodziwo (najczęściej woda destylowana) przez system. Rezerwuar odpowietrza system. Służy również do napełniania i uzupełniania układu. Chłodnica oddaje ciepło do otoczenia, a blok wodny odbiera ciepło od procesora, karty graficznej lub chipsetu.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.