Ciechocińskie tężnie to wyjątkowa drewniana budowla, która została zaprojektowana przez profesora Akademii Górniczej w Kielcach – Jakuba Graffa.

To unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana służąca do odparowywania wody z solanki tłoczonej z odkrytych jeszcze w XVIII wieku źródeł.

Budowę pierwszych dwóch zakończono w latach dwudziestych XIX wieku, natomiast trzecia powstała dopiero w roku 1859. Podstawę każdej tężni tworzą masywne dębowe pale, na których opiera się świerkowo-sosnowe rusztowanie wysokości prawie 16m wypełnione tarniną, po której spływa pompowana ze źródła nr 11 (fontanna Grzybek) solanka i parując wzbogaca powietrze o wiele leczniczych substancji. Mikroklimat wokół tężni jest bogaty w cząsteczki jodu, bromu i ozon. Inhalacja pomaga w leczeniu rozmaitych schorzeń – problemów z ciśnieniem, infekcji, zaburzeń tarczycy i oczywiście chorób dróg oddechowych. Budowla leży na terenie malowniczego Parku Tężniowego, gdzie w pogodne dni można zażywać odpoczynku i spaceru.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.