Podróżując polskimi drogami co rusz spotykamy na naszej drodze skrzyżowanie. Jakże często do końca nie jesteśmy przekonani, czy położenie przecinających się dróg jest właśnie skrzyżowaniem w myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów ruchu drogowego. Co to jest skrzyżowanieUmiejętność odróżnienia skrzyżowania ( i jego rodzaju) od np. wyjazdu z posesji jest o tyle istotna, że informuje nas o tym jak należy się zachować – np. skrzyżowanie bez opracowanej organizacji ruchu określającej kto ma pierwszeństwo, wymusza na nas stosowanie pierwszeństwa dla samochodu znajdującego się po naszej prawej stronie. Skrzyżowaniem nie można nazwać przecięcia drogi gruntowej i dojazdu do posiadłości.

Skrzyżowaniem mogą być tylko drogi mające jezdnie, dodatkowo, przecinające się drogi powinny mieć status drogi publicznej.Skrzyżowania na ogół oznakowane są stosownymi znakami. Projekt organizacji ruchu, na większości skrzyżowań ujmuje, na której drodze kierowca auto ma pierwszeństwo przejazdu, dzięki czemu, jak wykazały badania z zakresu inżynierii ruchu redukuje się liczebność wypadków.

Rozróżniamy następujące rodzaje skrzyżowań: równorzędne ( brak znaków wyznaczających pierwszeństwo), nierównorzędne ( organizacja ruchu formułuje który pojazd ma pierwszeństwo przejazdu), z sygnalizacją świetlną. Możemy spotkać, także skrzyżowania drogi publicznej i drogi wewnętrznej – wówczas kierowca wyjeżdżający z takiej drogi, musi zawsze ustąpić pierwszeństwa przejazdu poruszającym się na drodze publicznej.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.