Coco Chanel

Gabrielle Bonheur Chanel (fot. http://pl.wikipedia.org)

Coco Chanel to prawdziwa rewolucjonistka w świecie mody, zwłaszcza mody damskiej. To ona jest bowiem prekursorką wielu obowiązujących do dziś trendów modowych, choć od wprowadzenia niektórych modeli minęło już lub wkrótce minie prawie 100 lat! Chanel była Francuską, naprawdę nazywała się Gabrielle Bonheur Chanel, a pseudonimu Coco używała występując jako piosenkarka w kawiarniach w Moulins i Vichy. Chanel nie umiała jednak śpiewać, nadrabiała tańcem i temperamentem wiedząc, że to nie jest jej sposób na życie. Odnalazła się w modzie.

Już w 1913 roku jako 30-letnia kobieta otworzyła swój pierwszy sklep, w którym sprzedawała zaprojektowane przez siebie kapelusze i ubiory damskie. Jako pierwsza wylansowała odzież sportową jako codziennie ubranie kobiety do pracy. Niedługo potem założyła dom mody Chanel. Proponowała kobietom styl na tzw. skromną panienkę, która nosi wygodne, dzianinowe ubrania. Propozycja Coco była strzałem w dziesiątkę dla wszystkich umęczonych gorsetem i sztywnymi ubraniami kobiet.

Chanel zaczęła projektować również zapachy. Prawdziwym przebojem okazały się perfumy Chanel No. 5, które przyniosły projektantce olbrzymi rozgłos, a także idący za nim finansowy sukces. Pieniądze wykorzystała na rozwój firmy – jej dom mody, laboratorium perfumeryjne, zakład tekstylny oraz pracownia biżuterii artystycznej zatrudniały na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX wieku ponad 3500 osób.

Dziś marka Coco Chanel, kierowana od 1938 roku przez światowej sławy projektanta Karla Lagerfelda, kojarzy się z wieloma ponadczasowymi projektami, przede wszystkim z małą czarną, prochowcem, fryzurą na pazia, spodniami-dzwonami czy też skromnym kostiumem, który składa się ze spódniczki do kolan i żakietu bez kołnierzyka.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika