Tivat Niewielkie czarnogórskie nadmorskie miasto położone na południowym zachodzie Czarnogóry w Zatoce Kotorskiej- Tivat (włoski i wenecki Teodo) to coraz częściej odwiedzana przez turystów miejscowość. Leży ona w centralnej części zatoki Kotorskiej, na południe od góry Vrmac.
Historia Tivatu rozpoczęła się w III wieku p.n.e. Miasto było ważnym ośrodkiem kultu religijnego w XIV i XV wieku, a klasztor Michała Archanioła stanowił siedzibę prawosławnego arcybiskupstwa Zeta. W średniowieczu ziemie Tivatu i jego okolic należały do najwspanialszych rodów pochodzących z Kotoru, Prčanja i Dobroty. To właśnie tutaj zlokalizowane były ich posiadłości, zamki i dworki. Część dziedzictwa rodzinnego majątku Buca, w postaci cudownego dworu mieści obecnie muzea i galerie.
W XV wieku Tivat był pod protektoratem Republiki Weneckiej, pod koniec XIX wieku należało do Austrii. W 1889 roku Austriacy wybudowali Arsenał Marynarki Wojennej, który w późniejszych latach funkcjonował jako baza wojskowa wojska Czarnogóry. Obecnie, kanadyjski biznesmen Peter Munk, finalizuje negocjacje zakupienia Arsenału i przekształcenia go w wakacyjny kurort oraz wybudowania dużego portu jachtowego o nazwie “Porto Montenegro”.
Pomimo tego, iż Tivat jest najmłodszym miastem w regionie Zatoki Kotorskiej, posiada ciekawe oferty dla turystów. Warto zwiedzić takie obiekty jak renesansowy Letni Dom Buca, Ostrvo Cvijeca (Wyspa Kwiatów), z zabytkami sakralnymi, Gornja Lastva- stare centrum osady położone na wysokości 300 m. Na liście miejsc, które trzeba zobaczyć nie powinno zabraknąć wspaniałej piaszczystej plaży w Plavi Horizonti i wyspy Sveti Marko.
Podróż do Tivatu ułatwia fakt, iż jest to jedyna miejscowość na czarnogórskim wybrzeżu z lotniskiem. Bez problemu można także znaleźć liczne oferty wynajmu apartamentów w Czarnogórze zlokalizowanych właśnie w Tivacie lub jego najbliższej okolicy. Liczne hotele i duży wybór prywatnych kwater zapewnia noclegi dla odwiedzających turystów. Osada turystyczna “St Marco “, zbudowana na potrzeby „ The Parisian Mediterranean Club” (Club Med), jest z pewnością sporą atrakcją. Składa się z około stu domków, położonych w naturalnym otoczeniu pełnym zieleni.
Tivat to również miejscowość oferująca liczne imprezy kulturalne, takie jak “Bocce Olimpiad” i “Summer Fest”. Jest tu piękny ogród botaniczny, który powstał dzięki marynarzom, sprowadzającym liczne gatunki egzotycznych drzew i roślin ozdobnych z podróży po świecie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika