Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób banki mogą zarabiać na tobie, oferując darmowe konta osobiste? Przecież nie płacisz im za prowadzenie tego rodzaju usługi, a zatem na jakie zyski będą w takim razie liczyły wszelakie osoby z banków?

Jak wcześniej banki zarabiały na kontach osobistych?

Zanim nastała era oferowania wszelakiego rodzaju darmowych usług w bankach, wcześniej każdy z nas był zobowiązany do opłacania prowadzonego rachunku bankowego. To było zresztą całkiem logiczne, ponieważ w zamian za opiekę nad naszymi pieniędzmi oraz dostarczanie nam usług z kontem osobistym powiązanych, bank miał prawo pobierać za swoją pracę odpowiednie wynagrodzenie.

Konta osobiste i sposoby na zarobek na nichObecnie jednak spora część banków nie żąda za nasze konta osobiste żadnych pieniędzy. Czy oznaczałoby to, że bank przestał zarabiać w ten sposób na kontach osobistych, skoro nie płacimy nic za nie? Jak się okazuje, wszystko ma swoją drugą stronę medalu.

Konta osobiste to żyła złota dla banków

Wszystko po kolei. Zakładasz konto osobiste w dowolnym banku. Może być bezpłatne lub nie, to nie ma znaczenia. Z zasady robisz to, ponieważ potrzebujesz ulokować pieniądze w bezpiecznym miejscu. Powodów tego postępowania może być wiele, na chwilę obecną nie ma to większego znaczenia.

Faktem jest natomiast, że wpłacasz pieniądze na konta osobiste. I w tym momencie właśnie bank na tobie zarabia. Mianowicie w umowie jest zawarta zawsze prawna notatka, że dowolny bank może dysponować twoimi pieniędzmi, aby móc powiększać kapitał. Właściwie działa to na zasadzie pożyczania pieniędzy swojemu bankowi, aby ten mógł prowadzić swoją działalność, a w zamian zobowiązuje się on do wypłacenia pieniędzy za każdym razem, gdy będzie to pożądane przez nas.

W ten sposób banki zarabiają spore pieniądze. Mogą udzielać kredytów, które zawsze się im zwrócą. Mogą również skupywać obligacje państwa i inwestować w nowe dziedziny życia, jeśli tylko będzie to opłacalne. W zamian oferują darmowe konta osobiste, które będą miały na celu zachęcić klientów do pozostawiania w banku swoich pieniędzy.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.