Wyraz „biometria” wywodzi od greckich słów: „bio” (życie) i „metrics” (mierzyć). Jest to sposób identyfikacji opierający się na cechach fizycznych i behawioralnych danej osoby. Do pierwszej grupy metod możemy zaliczyć systemy opierające się na rozpoznawaniu linii papilarnych, kształtu twarzy, geometrii dłoni, cech siatkówki oka, układu żył nadgarstka, kształtu ucha, rozkładu temperatur na twarzy, DNA. Do metod behawioralnych można zaliczyć systemy oparte o sposób chodzenia, pismo, sposób uderzania w klawisze komputera, mowę, sposób reakcji mózgu. Jednym z celów biometrii jest rejestracja czasu pracy oraz identyfikacji.

Jeszcze nie tak dawno nie było możliwe precyzyjne określanie czasu pracy. Zatrudnionych pracowników pilnował nadzorca lub kierownik, później wprowadzono urządzenia automatyzujące pomiar. Ale w kilku ostatnich dekadach powstały systemy biometryczne, które są związane z postępem technologii komputerowych. Techniki biometryczne w tej chwili szybko się rozwijają, nie są już drogie i warto je wykorzystać. Ewidencja czasu pracy to duża korzyść dla pracodawców.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.