czym pielegnowacbutyOczywiście pastą do butów – to pierwsza nasuwająca się nam na myśl odpowiedź. Warto jednak wiedzieć, że istnieją jeszcze inne przydatne specyfiki, służące do impregnacji naszego obuwia. Oto niektóre z nich.

Co sezon kupujesz nową parę zimowych butów? Może już najwyższy czas zmienić nieco strategię, nabywając buty naprawdę dobrej jakości (sprawdź np. ofertę Zebry), które „pożyją” dłużej. Tym bardziej, że regularna konserwacja obuwia może przedłużyć ich żywot nawet o kilka lat.

Oczywiście wybór odpowiednich specyfików powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem materiału, z jakiego wykonane są buty (skóra, nabuk, zamsz itd.). Jeśli nie pogodzimy się z faktem, że nie ma specyfików uniwersalnych, to możemy swoim butom bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Na szczęście niemal w każdym sklepie obuwniczym znajdziemy szeroki asortyment środków przeznaczonych do konserwacji obuwia. Do wyboru:

pasty – kolorowe i bezbarwne (bardzo wygodne w użyciu są pasty w płynie, umieszczone w pojemniku ze specjalnym aplikatorem),
wosk i żywica do obuwia,
nabłyszczacz do butów,
tłuszcz do obuwia skórzanego,
– środki chroniące przed żrącym działaniem soli,
– aerozol do zamszu.

Szczególnie użyteczny w trudnych warunkach jest spray, który chroni skórzane obuwie przed wilgocią. Wystarczy spryskać buty, a kropelki wody będą spływać po ich powierzchni niczym krople z karoserii świeżo nawoskowanego samochodu. Przyda się nam także antybakteryjny dezodorant, którym spryskujemy rzecz jasna wnętrze butów.

Możemy też sięgnąć po domowe środki, takie jak:

oliwka dla dzieci, oliwa lub zwyczajny olej spożywczy nadadzą skórze butów blasku,
woskiem do podłóg czy pastą do polerowania mebli można nimi pielęgnować obuwie skórzane,
skórka od banana usunie zabrudzenia z powierzchni buta,
– jedną łyżeczkę octu należy dodać do szklanki wody – oto sposób na plamy z soli na butach,
roztworem mleka i sody oczyszczonej (w proporcji łyżeczka sody na szklankę mleka) najbezpieczniej jest czyścić zamsz,
gumka do mazania przyda się do zabrudzeń i plam powstałych na zamszowym obuwiu,
para wodna „uniesie” zgniecione zamszowe włosie.

Pamiętamy: buty to nasza wizytówka, warto więc poświecić im (zwłaszcza w zimie) trochę więcej uwagi, a z pewnością będziemy się mogli swoją ulubioną parą cieszyć dłużej.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika