Zbiornik wodny w ogrodzie wymaga odpowiedniego otoczenia. Nieważne czy jest to basen, duży staw kąpielowy czy popularne „oczko wodne”, powinniśmy zadbać, by odpowiednio komponował się on z resztą ogrodu.

Jednym z popularniejszych rozwiązań jest użycie deski tarasowej, za pomocą której możemy albo obudować cały zbiornik, lub tez poprowadzić do niego funkcjonalny podest. Kwestią pierwszorzędną jest oczywiście bezpieczeństwo. Tam gdzie jest woda, zazwyczaj może być też ślisko, a przecież nie chcemy, by ktoś przypadkowo wpadł do wody. Odpowiednim rozwiązaniem jest tutaj bezpieczny i funkcjonalny podest wraz z balustradą, umożliwiający przebywanie w okolicach wody. Materiały, jakie idealnie nadają się do budowy tarasu wokół zbiornika wodnego to drewno egzotyczne oraz kompozyt. Poniżej postaram się przedstawić zalety każdego z tych materiałów.

Drewno

Drewno egzotyczne posiada swoje szczególne właściwości, pozwalające na montaż wszędzie tam, gdzie możliwy jest kontakt z wodą. Popularne gatunki używane do budowy tarasów, takie jak Bangkirai, Massaranduba czy Cumaru, dzięki bardzo dużej twardości nie wchłaniają wody. Są również odporne na efekty wilgoci, takie jak grzyb lub pleśń. Dzięki specjalnemu profilowi deski oraz sposobowi jej ryflowania, powierzchnia użytkowa posiada rowki, zapobiegające ewentualnym pośliźnięciom. Należy jednak pamiętać o tym, że drewno egzotyczne, będąc materiałem naturalnym, wymaga odpowiedniej konserwacji. Powierzchnię takiej deski powinniśmy konserwować co najmniej dwa razy w roku, dzięki czemu unikniemy tzw. patynowania, a więc szarzenia deski. Ma to również duże znaczenie estetyczne, gdyż zaolejowany taras wygląda po prostu ładniej.

Kompozyt

Będąc połączeniem najlepszych cech użytkowych drewna oraz PVC, kompozyt ma za zadanie łączyć wszystko to, co najlepsze z obu tych materiałów. Proces produkcji kompozytu polega na połączeniu włókien drewnianych oraz ogrzanej żywicy termoplastycznej. Pozwala to na formowanie materiału kompozytowego na dowolnie wybrany kształt, a więc również kształt deski tarasowej. Można przyjąć, że kompozyt spełnia wszystkie wymagania stawiane drewnu egzotycznemu: jest materiałem bardzo twardym oraz odpornym na zarysowania, również nie pobiera wody, przez co nie pęka oraz nie zmienia swojego rozmiaru. Żadnego pożywienia nie znajdą w nim również korniki, nie grozi mu również grzyb czy pleśń. Ma jednak główną przewagę nad naturalną deską drewnianą: nie wymaga konserwacji, a więc wspomnianego wyżej olejowania. Jakiekolwiek zabrudzenia powstałe na desce usuniemy klasyczną myjką ciśnieniową. Kompozyt wyróżnia dodatkowo sposób montażu: w przypadku Twinsona polega on na montażu desek do kompletnego systemu mocującego, za pomocą dołączonych do całego zestawu klipsów.

Podsumowanie

Oba rodzaje desek, montowane wokół zbiorników wodnych, bardzo dobrze spełnią swoje funkcje. Podstawową różnicą w tym wypadku jest pochodzenie obu materiałów. To nowoczesna technologia pozwoliła na polepszenie naturalnych właściwości deski egzotycznej, w wyniku czego powstał kompozyt. Posiada on wszystkie zalety drewna, a w przeciwieństwie do niego nie potrzebuje okresowej konserwacji. Z pewnością będzie też dobrym wyborem dla tych, którym zależy na ekologii. Kompozyt w 100% podlega bowiem recyklingowi, a dodatkowo jego produkcja nie powoduje szybkiej wycinki lasów tropikalnych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika