Próbować spawać jest w stanie właściwie każdy, ale nie każdy uzyska dobry spaw. Zatem ażeby spawać w warsztacie spawalniczym trzeba skończyć co najmniej elementarny kurs spawacza opierający się na chociaż jednej z form spawalniczych. Lecz nawet po skończonym kursie a nawet kilku kursach nadal nie ma się pewności, iż prawidłowo zespoimy wybrane materiały.

Cały kłopot ze spawaniem polega na tym, że pomimo ustawienia tych samych parametrów spawania, efekt może różnić się. Na wynik spawania wpływa szereg czynników, począwszy od zaznaczonych wcześniej kwalifikacji oraz doświadczenia spawacza (to w szczególności jest ważne przy spawaniu za pomocą spawarki mig), kończąc na segregacji składu chemicznego łączonego materiału.Powstaje kwestia: czy udaje się w jakiś sposób zapewnić dobrą jakość spawu? Odpowiedź jest następująca: można. Niezbędne jest w tym przypadku całkowite monitorowanie oraz nadzór. Jeśli mowa o kontroli klasy wykorzystuje się w tym celu np.: diagram procesu, 5WHY i karty kontrolne.

Diagram procesu – zasadnicze jest żebyśmy pracę spawarki MIG, TIG, inwertorowej lub podobnego innego sprzętu spawalniczego odpowiednio udokumentowani. W tym celu moglibyśmy skorzystać z diagramu procesu. Diagram który nazywa się inaczej schematem blokowym wykorzystuje się najczęściej podczas projektowania systemu kierowania jakością. Pokazuje graficznie etapy postępu procesów technologicznych , czyli przepływy materiałów, informacji itp.5WHY – jest to analiza , która polega na szukaniu odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”

Pozwala to na dogłębne przeanalizowanie wynikającego problemu. Od złożonego problemu, możemy dojść do odpowiedzi dlaczego powstał. Analiza 5W łączy się z pytaniami: What?, When?, Where?, Who? i Which?Karty kontrolne – za ich udziałem jesteśmy w stanie ustalić czy określony etap przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Robi się je z pobieranych, w określonych przerwach, próbek o danej ilości. Próbki tego typu zapisywane są do kart i umożliwiają odczytanie czy wszystko przebiega tak jak powinno.

Daje to możliwość wskazać ewentualne zakłócenia, które dzięki temu mają możliwość być usuwane, żeby proces albo produkt mógł prawidłowo funkcjonować. Usuwanie problemu odbywa się z pomocą tak zwanego cyklu Shewharta, który usuwa każde zakłócenia własności urządzenia, jakie zostaną odnalezione.

Poza wymienionymi metodami, stosuje się również: wykres Ishikawy, diagram drzewa oraz analizę Pareto-Lorenza. Wszystkie opisane rodzaje kontrolowania umożliwiają usprawnić pracę która opiera się o każdy szeroko pojmowany sprzęt spawalniczy.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.