Kiedy przypominamy sobie o tym, że koncentracja i pamięć są nie mniej istotne dla naszego życia jak prawidłowe funkcjonowanie nerek, serca czy organów odpowiedzialnych za trawienie? Oczywiście wtedy, gdy zaobserwujemy jakieś problemy. A te uwidaczniają się często dopiero w sytuacjach kryzysowych: przed egzaminami, kiedy żadna wiedza nie wchodzi nam do głowy, w stresie – gdy nie pamiętamy o najważniejszych sprawach do załatwienia, na starość – kiedy zapominamy po co tak naprawdę wyszliśmy z domu. W takich sytuacjach najczęściej zaczynamy panikować, a panika dodatkowo utrudnia koncentrację i bynajmniej nie wpływa pozytywnie na pamięć.

O własne zdolności intelektualne (w tym pamięć i koncentrację) trzeba dbać podobnie jak o skórę czy zęby.

A my? Poszukujemy cudownych środków, bez opamiętania połykamy tabletki na koncentrację, czy to może nam pomóc?

Konieczna jest codzienna pielęgnacja tj. dostarczanie komórkom nerwowym odpowiednich składników odżywczych, zapobieganie destrukcyjnemu oddziaływaniu wolnych rodników (odpowiedzialnych między innymi za procesy starzenia) oraz od czasu do czasu wykonywanie ćwiczeń – nie tylko tych fizycznych, zbawiennych dla całego organizmu, ale też ćwiczeń na koncentrację.

Dieta i tabletki na koncentrację

Stwierdzenie, że jesteś tym co jesz – jest już niemal truizmem. Oczywistością, którą jednak przy każdej okazji należy powtarzać, bo wciąż bagatelizujemy znaczenie odżywiania, a potem dziwimy się, że coś z naszym organizmem jest nie tak. Dla dobrej pamięci, koncentracji i naszych sił witalnych niezbędne są wszystkie potrzebne składniki odżywcze i substancje biogenne (mikro-, makroelementy plus witaminy).

Jeśli zrezygnujemy z białek, organizm przestanie się odnawiać, jeśli nie dostarczymy mu tłuszczy – witaminy pozostaną niewykorzystane i spowolnieniu ulegną procesy życiowe, jeśli w diecie zabraknie witamin – problemy zdrowotne mamy murowane. Jeżeli do tego zatruwamy się używkami, konserwantami, toksynami zawartymi w niezdrowym pożywieniu nie możemy liczyć na to, że osiągniemy pełną wydajność.

Jednym słowem nie wystarczy dobrze jeść, należy się przy tym powstrzymać od zjadania toksyn, a jeśli nie potrafimy dobrze zbilansować pokarmów sięgnijmy po dodatki, tabletki na koncentrację są takim właśnie dodatkiem.

Jakie składniki pokarmowe są niezbędne naszym neuronom?

Witaminy A, C, E (tj. witaminy z grupy przeciwutleniaczy) – nie tylko spowalniają procesy starzenia całego organizmu, ale chronią też komórki nerwowe. W jaki sposób? Otóż każda komórka ma specjalną warstwę ochronną, tzw. osłonę mielinową, tą osłonę niszczą wolne rodniki, jeśli dostarczymy organizmowi witamin osłona będzie w lepszym stanie, a neurony zaczną pracować z większą wydajnością.

Tabletki na koncentrację bazują na przeciwutleniaczach, a poza tym znajdziemy je w większości owoców i roślin, w zdrowych tłuszczach (olejach ze słonecznika, z soi i z oliwek) oraz w nasionach i orzechach, które od lat polecane są na pamięć i koncentrację.

Witaminy B-kompleks – nie tylko z racji nazwy ich oddziaływanie jest nieco bardziej złożone. Witaminy te, a konkretnie cholina i inozytol są składnikami lecytyny (między innymi preparatów na koncentrację), a lecytyna z kolei doskonale sprawdza się w roli stymulatora naszego intelektu. Witaminy te znajdziemy w drożdżach, orzechach, kaszach i ziarnach zbóż, w rybach i oczywiście w owocach i warzywach.

Witaminy z grupy B wchodzą też w skład wielu tabletek na koncentrację.

Kwas foliowy zawarty w jajkach, soi, brokułach i ziarnach zbóż jest niezbędny dla wytwarzania serotoniny i noradrenaliny. Jedna dynamizuje nasze funkcje życiowe (zwiększa witalność), druga natomiast eliminuje podrażnienia, nerwowość i roztargnienie. W efekcie lepiej i łatwiej się koncentrujemy.

Makro i mikroelementy

Jest ich zbyt dużo, by wszystkie tu wymieniać. Wiadomo, że potrzeba nam i magnezu i żelaza i potasu, niektóre z nich są wypłukiwane przez kawę!

Dla wzmocnienia pamięci i koncentracji musimy zadbać, by nasze pożywienie dostarczało wszystkich wymienionych składników i jeszcze wielu wielu innych. Ale jak to zrobić? Trudno przecież codziennie skrupulatnie odliczać gramy, miligramy, procenty i ułamki.

Jeśli jesteśmy zadowoleni z jakości życia, z sił witalnych, dynamiki organizmu i nie mamy problemów z pamięcią ani innych problemów zdrowotnych najprawdopodobniej odżywiamy się dobrze, jeśli coś jest nie tak przyjrzyjmy się diecie, przemodelujmy ją pod kątem naszych potrzeb, albo sięgnijmy po suplementy tj. preparaty witaminowe bądź tabletki na koncentrację. One uzupełnią nasze żywieniowe braki.

Tabletki na koncentrację – co zawierają najczęściej?

Oprócz przeciwutleniaczy i większości niezbędnych witamin zawierają też wiele substancji pomocniczych najczęściej i najchętniej kupowane preparaty i tabletki na koncentrację to wyciągi z miłorzębu japońskiego, preparaty z żeń-szenia i z soi (lecytyna sojowa). Ich działania nakładają się na siebie. Każdy z nich może być stosowany nie tylko dla poprawienia pamięci i koncentracji, ale też w kuracjach odchudzających, w leczeniu zaburzeń na tle nerwowym, w problemach z układem krwionośnym (doskonale usprawniają mikrokrążenie stabilizując jednocześnie pracę żył i tętnic).

Poza tym, jak wiadomo od wieków, żeń-szeń i miłorząb japoński są afrodyzjakami i to nie tylko kwestia „przesądów” bądź wierzeń. Ich działanie potwierdzone jest naukowo. Skoro poprawiają witalność i wydajność jako czemu nie miałyby wpłynąć również na potencję?

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.