Chęć posiadania własnego indywidualnego miejsca oraz chociaż w minimalnym stopniu odizolowanie się od reszty świata powoduje, że postawienie ogrodzenia na naszej działce często stawiamy sobie jako priorytet działań podczas budowy domu.

O tym, jednak, że nasza działka to niestety nie jest miejsce, na którym możemy robić wszystko na co tylko mamy ochotę bardzo szybko poinformuje nad urzędnik. Podstawą do wszczęcia budowy jest pozwolenie, aby postawić ogrodzenie od strony ulicy musimy napisać specjalne oświadczenie, specjalne pismo musimy wystosunkować nawet przy ścięciu niepotrzebnego drzewa w naszym ogrodzie.

Dla wielu nieporozumieniem jest to, że działkę posiadamy jesteśmy jej pełnoprawnym właścicielem, ale do jakichkolwiek działań potrzebujemy odrębnej zgody kilku urzędników.

Wyobraźmy sobie jednak co by było, gdyby każdy właściciel ziemi urządzał sobie na danym terenie samowolkę. Bardzo szybko doszłoby do wielu konfliktów pomiędzy sąsiadami i problemami technicznymi chociażby ze względu na położenie domu.
Elementem, który najbardziej łączy nas z działką sąsiada jest ogrodzenie. Przy jego pomocy oddzielamy się od niego i zapewniamy sobie prywatność.

Teoretycznie na budowę ogrodzenia od strony sąsiada nie potrzebujemy żadnej zgody. Sytuacją wyjątkową jest taki rodzaj płotu, który jest wyższy niż 2,2 m.


Zamiar budowy ogrodzenia zgłaszamy natomiast zawsze wtedy, jeśli powstaje ono od strony ulicy. Przed jego bezpośrednim montażem należy zgłosić się do starostwa z odpowiednim pismem (na 30 dni przed rozpoczęciem prac).

Jak może wyglądać nasze ogrodzenie?
Oczywiście estetyka naszej bramy, czy płotu to nasza indywidualna decyzja. Ważne, aby zachować pewne normy w zakresie bezpieczeństwa (tutaj zarówno ludzi jak i zwierząt). Niskie ogrodzenia (mierzące nie więcej niż 1,8 m) nie mogą mieć np. żadnych ostrych zakończeń.

Ponad to zarówno brama, jak i furtka nie mogą otwierać się na zewnątrz, czyli w stronę ulicy. Spowodowane jest to oczywiście tym, że w znaczny sposób mogło by to uniemożliwiać poruszanie się osób w okolicy, głównie idących chodnikiem.
W rozporządzeniu dotyczącym bram i ogrodzeń zapisane jest także jakie minimalne wymiary muszą wynosić by wjazd oraz wejście na posesje był szybki i prosty. I tak, furtka nie może być węższa niż 0,9 m a szerokość minimalna bramy to 2,4 m.

Oprócz wymiarów bramy, furtki, rodzaju materiału z jakiego wykonamy całość ogrodzenia, przed nami jeszcze jedna ważna decyzja do podjęcia. Mianowicie, musimy zadecydować, czy ogrodzenie od strony sąsiada stawiamy sami, czy na połowę z naszym sąsiadem. Jeśli wybierzemy drugą opcję na pewno zaoszczędzimy nie małe pieniądze i przy okazji nie narazimy się na sprzeciw sąsiada co do rodzaju zastosowanego ogrodzenia. Sęk w tym, że trzeba się dogadać, a jak się okazuje w niektórych przypadkach jest to niemożliwe.

Aby dowiedzieć się więcej o tym jak grodzić naszą działkę, co nam wolno, a czego nie najlepiej bezpośrednio odnieść się do dwóch dokumentów:

– Ustawa z 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (DzU nr 207, poz. 2016, z 2003 r., ze zmianami)
– Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690, z 2002 r., ze zmianami).

Dodatkowe informacje na temat bram Wrocław możesz zobaczyć tutaj.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.