Podstawowym zadaniem wentylacji jest usprawnienie cyrkulacji powietrza wewnątrz pomieszczenia. Wentylacja odprowadza nieświeże powietrze, nadmiar dwutlenku węgla, kurz oraz nieprzyjemne zapachy, wprowadzających na ich miejsce świeże powietrze z zewnątrz.

Najbardziej popularna jest wentylacja grawitacyjna, która wykorzystuje odpowiednio zaprojektowane kanały, umożliwiające wymianę powietrza. By taka wentylacja działała sprawnie, muszą być jednak spełnione odpowiednie warunki. Pierwszym z nich jest dobry projekt budynku i systemu kanałów, umożliwiających cyrkulację. Jeśli projekt jest zły, działanie wentylacji uszkodzone jest już od podstaw.

Oprócz tego najlepiej, aby temperatura wewnątrz pomieszczenia była wyższa niż na dworze, a także by na zewnątrz wiał choć lekki wiatr. Warunki te w naszej strefie klimatycznej dość łatwo spełnić, jednak co zrobić w sezonie letnim, kiedy to upał doskwiera, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach.

Idealnym rozwiązaniem jest wówczas wentylacja mechaniczna, która niezależnie od czynników atmosferycznych, uzdalnia przepływ powietrza, wykorzystując wentylator, który można dowolnie regulować, by odpowiednio dopasować jego obroty do naszych potrzeb oraz pory roku.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.