cholesterol HDL - tłuste pożywienie

Nasze ciało jest świadkiem codziennego, nieustannego konfliktu dwóch niezwykle licznych armii. Jedna z nich chce nam pomóc, natomiast druga może doprowadzić nawet do śmierci. Cholesterol HDL i LDL, bo o nich mowa, mają większe znaczenie, niż by nam się mogło wydawać. Dzisiaj nieco o tym, co to cholesterol, jak się go dzieli i ile powinno mieć się go we krwi, a także jak zwalczać cholesterol.

Pojęcie cholesterolu

Krótka definicja cholesterolu brzmi, że jest to:

Związek chemiczny należący do organicznych substancji; lipid przynależący do grupy sterydów.

Przez lata media demonizowały cholesterol, wmawiając nam, że jest niekorzystny dla nas. W rzeczywistości dotyczy to tylko jednej z odmian cholesterolu, gdyż sam jako taki ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie naszego ciała. Przede wszystkim uczestniczy w przemianie materii w każdej komórce, a także bierze udział w produkcji hormonów.

Oczywiście istnieje ziarno prawdy w tym, co mówią dziennikarze i cholesterol może być również niekorzystny dla nas.

Podział na cholesterol HDL i LDL

Dietetyka podzieliła cholesterol ze względu na gęstość lipoprotein na dwie kategorie: cholesterol HDL i LDL.

Cholesterol HDL posiada dużą gęstość lipoprotein (HDL = high density lipoproteins). Pozwala to na sprawne oczyszczanie ciała ze wszelakich złogów, jakie mogą osadzać się na ściankach naczyń krwionośnych i mogących wywoływać zatory.

Z drugiej strony cholesterol LDL (low density lipoproteins) nie posiada takiej gęstości lipoprotein, za to ma znacznie więcej tłuszczy w sobie. Odkładają się one na fragmentach złuszczonego nabłonka krążącego po kwiobiegu i przyklejają do ścianek. Może to prowadzić do zawężenia światła żyły, a w efekcie nawet do zawału serca.

Normy cholesterolowe we krwi

Badania kontrolne pozwoliły dietetykom wyznaczyć, jaka zawartość cholesterolu jest zalecana w naszym organizmie. tabela poniżej prezentuje te wyniki.

Poziom złego cholesterolu LDL Wniosek
Poniżej 100 mg/dL Optymalny
100 – 129 mg/dL Powyżej optymalnego
130 – 159 mg/dL Graniczny
160 – 189 mg/dL Wysoki
Poziom dobrego cholesterolu HDL Wniosek
Mniej niż 35 mg/dL) (dla mężczyzn)Mniej niż 45 mg/dL (dla kobiet) Poziom jest niski, istnieje ryzyko zawału
60 mg/dL i więcej Wysoki poziom cholesterolu HDL, wartość zalecana
190 mg/dL i więcej Bardzo wysoki

Sposoby na cholesterol

Do zwalczania wysokiego cholesterolu stosuje się przede wszystkim ujednoliconą, chudą w tłuszcze dietę, a także ruch fizyczny.

Dotlenienie organizmu, pobudzenie krążenia oraz spalanie tłuszczu podczas wysiłku fizycznego pozwala na obniżenie cholesterolu, a chuda dieta utrzymuje ten stan. Oczywiście można też sięgnąć po suplement diety na cholesterol HDL, który pomoże we wchłanianiu substancji oraz będzie oczyszczał organizm, jednak nie należy polegać tylko i wyłącznie na nim.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.