Kto może korzystać z zestawów solarnych? Oczywiście wszyscy, ponieważ od niedawna staje się to bardzo popularny sposób pozyskiwania energii z odnawialnego źródła jakim jest Słońce. A czymże spowodowana jest ta sława słonecznego systemu energetycznego? Tym, że część kosztów instalacji może pokryć dofinansowanie. 

Synonimicznym określeniem zestawu solarnego jest nazwanie go po prostu kolektorem słonecznym. Są one już tak rozpowszechnione, że chyba każdy zna jego wizualny aspekt. Co więcej dzielą się na kolektory płaskie,kolektory próżniowe-rurowe i kolektory skupiające. Działanie tego urządzenia opiera się na pochłanianiu promieniowania słonecznego przez powierzchnię absorpcyjną. Energia docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną. Nośnikiem ciepła może być z kolei glikol lub woda, a w skrajnych przypadkach gaz.

Ciepło odebrane przez warstwę absorbera kolektora oddawane jest poprzez płyn solarny do zbiornika wody.Dodatkowe komponenty zestawu solarnego to między innymi grupa pompowa, która umożliwia wykonywanie wszystkich nastaw, takich jak pomiar i regulacja przepływu, temperatura oraz napełnienie i odpowietrzenie instalacji. Prawidłowa jej regulacja zapewnia optymalną, a zarazem wydajną pracę systemu. Prace pompy koordynuje specjalny sterownik solarny, który odpowiedzialny jest także za stabilizację temperatury w układach i steruje instalacjami podgrzewania wody. Natomiast nad bezpieczeństwem układu solarnego czuwa naczynie wzbiorcze (naczynie przeponowe), odpowiedzialne za nadmiaru objętości rozgrzanego płynu i wyrównanie ciśnienia .

Systemy solarne nie stanowią już niedostępnej dla ludzkości technologii, ale szeroko propagowany sposób korzystania z naturalnych źródeł energii. Przyczyniają się do tego dofinansowania na solary , które realizowane są we współpracy z bankami w ramach dotacji do zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Obejmuje ona dokonywanie częściowych spłat kapitału kredytów bankowych w wysokości 45 %. Dzięki takiemu programowi możliwa będzie budowa łącznie 50 tys. m2 kolektorów słonecznych rocznie. O taką pomoc finansową mogą się ubiegać zarówno osoby fizyczne jaki i całe kompleksy mieszkaniowe. Aby móc się starać o takie dofinansowanie kredytobiorcą musi być osoba, która jest właścicielem domu, na którym ma być umieszczona instalacja, lub wspólnota mieszkaniowa, która chce zainstalować kolektory na własnych budynkach. Jednak osoby, które korzystają z miejskiej sieci cieplnej nie mogą być beneficjentami dotacji. Dofinansowania przewidziane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 2014 roku.

Unia Europejska także angażuje się w promocje systemów solarnych i zapowiedziała wsparcie dla projektu budowy największej elektrowni solarnej w Zachodniej Afryce. Takie przedsięwzięcie ma być zlokalizowane na obrzeżach stolicy państwa Burkina Faso. Zapewni ona 32 GWh energii rocznie. Jej zasięg ma obejmować łącznie około 400 tys. mieszkańców, również z sąsiednich krajów jak Niger, Ghana, czy Mali. Nowa elektrownia będzie składać się z 96 tys. paneli słonecznych, co pozwoli na większy dostęp tamtejszej ludności do energii elektrycznej i zmniejszy jej import. Unia Europejska wyłoży na budowę elektrowni 25 mln euro, a ponadto kredytu w wysokości 38 mln euro udzielą: Europejski Bank Inwestycyjny i francuska Agencja Rozwoju.

Dzięki opisanej wyżej pomocy każdy z nas może stać się użytkownikiem zestawów solarnych i cieszyć się z odnawialnej energii. To rozwija społeczną potrzebę ekologicznego stylu życia, ale również jest to pewna forma oszczędzania.

BREGUS

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika