Technologia druku cyfrowego rozwija się na rynku poligraficznym już od kilkunastu lat. Jest ona w pewien sposób przeciwnikiem dla technologii druku offsetowego, którego początki sięgają XVIII wieku. Od tego czasu druk offsetowy był uznawany za niezastąpiony. Jednakże, wraz z pojawianiem się małych wydawnictw oraz rozwojem marketingu, tendencje rynkowe zaczęły się zmieniać. Zaczął wzrastać popyt na wydawnictwa małonakładowe, takie jak: ulotki, broszury, wizytówki, fotoalbumy, plakaty, itp. W tym momencie pojawił się druk cyfrowy. Czym on jest?

W technologii druku cyfrowego materiały przeznaczone do druku przesyłane są do urządzenia drukującego za pomocą komputera. Pozwala to na personalizację treści, gdyż dla każdej odbitki istnieje możliwość zmian dowolnych elementów graficznych lub tekstowych. Nie jest to możliwe w przypadku druku offsetowego, gdzie obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukarskiej na papier. Poza tym, istnieje możliwość druku bardzo małych nakładów, nawet jednego egzemplarza. Druk cyfrowy zapewnia stałe koszty zadruku arkusza oraz minimalizację strat surowca, co jest bez wątpienia jego ogromną zaletą. Wykres poniżej przedstawia zależności między wielkością nakładu, a kosztem druku.

 

 

Dzięki możliwości drukowania małych nakładów, spada ryzyko związane z nieznajomością rynku. Po wydrukowaniu np. 200 sztuk, można sprawdzić, jak kształtuje się sprzedaż i dopiero wtedy podjąć decyzję o nakładzie docelowym. Kolejną zaletą jest usługa reprintu, czyli wydruku starych wydawnictw po ówczesnym ich zeskanowaniu. Często „nowsza” wersja okazuje się być lepszej jakości, niż oryginał:

 

Podane zależności są często głównym aspektem, którym kierują się firmy korzystające z usług poligraficznych. To wszystko decyduje o tym, że coraz więcej wydawnictw decyduje się na usługę druku cyfrowego.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika