Desktop Publishing, czyli inaczej publikowanie zza biurka to termin, którym określa się pracę osoby zajmującej się składaniem materiałów na komputerze na potrzeby branży poligraficznej. Pracownik DTP składa gazety, książki, ulotki reklamowe, kalendarze, a praca ta jest dzisiaj wykonywana z użyciem nowoczesnego sprzętu, ponieważ kiedyś oznaczała generalnie składanie tekstu z czcionek lub skład ręczny w zecerni. Teraz jednak, gdy to dyspozycji ma się takie programy jak InDesing czy QuarkXPress, wszystko jest znacznie uproszczone. To właśnie o nich mówi każde szkolenie dtp, więc chcąc pracować w tej branży, konieczne jest opanowanie obsługi wcześniej wspomnianych aplikacji.

Dodatkowo warto wiedzieć, że wtedy, gdy chodzi o skład komputerowy, wykonywany jest on nie tylko dla potrzeb druku, ale również coraz częściej w skład zakresu zadań pracownika DTP wchodzi skład publikacji elektronicznych – e-booków, dokumentów, prezentacji czy katalogów online, które najczęściej zapisywane są w formacie PDF, który pozwala na zachowanie ich „kształtu” po zakończeniu składu.

Na jaki kurs pójść?

Jeżeli interesuje cię skład na komputerze, wtedy warto wiedzieć, że aby rozpocząć pracę w branży, powinno się pójść na kurs dtp czy też na określone studia, o czym naturalnie warto pomyśleć już w klasie maturalnej, aby wyselekcjonować adekwatny kierunek. W DTP można pracować generalnie zarówno po kursach, jak i po zakończeniu specjalistycznych studiów edytorskich – są one organizowane głównie na wydziałach polonistycznych. Do tego dostępne są jeszcze studia podyplomowe w tej dziedzinie. Gdy jednak nie ma się zbytnio czasu i liczą się niskie koszty, szkolenie dtp będzie najlepszym wyborem. Koszty nie są wysokie, zazwyczaj nie przekraczają tysiąca złotych, podczas gdy za semestr studiów podyplomowych trzeba zapłacić nawet 2000 złotych, a nauka zazwyczaj trwa trzy semestry.

Podsumowując, gdy pragnie się pracować w DTP, zarówno w firmach, jak i jako freelancer, warto wybrać odpowiedni kurs albo inną ścieżkę edukacyjną, która zapewni pełną wiedzę zarówno o tradycyjnym składzie książek, jak i nowoczesnych e-booków.

Damian –  zajmuje się zawodowo poligrafią, prowadzi kurs DTP

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.