Wciąż jeszcze stosunkowo niewielu producentów farb do włosów dedykuje swoje produkty mężczyznom. Co prawda na rynku jest coraz więcej takich preparatów tym niemniej panowie wciąż jeszcze są zaniedbywani – z drugiej strony nie jest to jakimś szczególnym problemem mężczyźni z powodzeniem mogą stosować farby, które teoretycznie przeznaczone są dla kobiet ( w praktyce natomiast jeśli chodzi o farbowanie włosów płeć nie ma większego znaczenia).
Co innego jeśli chodzi o odsiwiacze – tego rodzaju produktów jest już całkiem sporo i , co ważne, większość z nich przeznaczona jest dla mężczyzn. Co z tego wynika? Przede wszystkim to, że trzeba na nie bardzo uważać i ostrożnie odsiwiać a raczej koloryzować nimi włosy. Okazuje się bowiem, że większość tego typu produktów to typowe farby na dodatek dość niskiej jakości. Jeśli mężczyznom zależy na odsiwieniu włosów powinni sięgać przede wszystkim po preparaty znanych (i uznanych) producentów. Z drugiej strony jednak należy też zdawać sobie sprawę z faktu, że odsiwianie jest w przypadku tych produktów jedynie pozorem. Większość z nich barwi włosy.

Odsiwianie a farbowanie

Odsiwianie powinno polegać na stymulacji melanocytów komórek wytwarzających melaninę (naturalny barwnik odpowiadający za kolor naszych czupryn) do zwiększonej produkcji tegoż barwnika. Kolejnym działaniem odsiwiacza powinno być usprawnienie transferu melaniny do mieszków włosowych. Już na tej podstawie łatwo wysnuć prostą zależność: odsiwianie wymaga czasu, ponieważ polega de facto na wytworzeniu nowych, w pełni zabarwionych włosów. Tymczasem większość odsiwiaczy dostępnych na rynku działa dokładnie tak jak barwniki – okrywają włosy od zewnątrz mniej lub bardziej intensywnie. Część z nich wymaga dłuższego używania, część działa natychmiast – te ostatnie są po prostu li tylko i wyłącznie najnormalniejszymi w świecie farbami do włosów dla mężczyzn.
Środkiem, który może zadziałać, tj. na pewno działa w niektórych przypadkach co potwierdzają badania kliniczne jest minoxidil – jeden z podstawowych składników większości szamponów i preparatów przeznaczonych do walki z męskim łysieniem. Minoxidil działa na zasadzie stymulacji krążenia i usprawnienia transportu składników odżywczych (i innych w tym melaniny) do mieszków włosowych. W efekcie faktycznie możemy uzyskać efekt odsiwienia. Pamiętajmy jednak, że abyśmy byli w stanie zauważyć różnicę musi upłynąć trochę czasu, bo włosy potrzebują go by odrosnąć.

Farby do włosów dla mężczyzn

Włosy mężczyzn można farbować dowolnymi środkami przeznaczonymi do koloryzacji włosów. W grupie tych środków znajdują się i farby do włosów i szampony koloryzujące i naturalne barwniki pozyskiwane z roślin (przykładem takiej naturalnej, ziołowej farby jest henna). Najlepiej jest zlecić farbowanie fryzjerowi. W przypadku mężczyzn jest to o tyle istotne, że niezmiernie ważny może okazać się dobór koloru, panowie mogą nie życzyć sobie diametralnych zmian w koloru czupryny a fryzjer jest w stanie dobrać taki odcień farby (mieszając poszczególne barwniki) by jak najbardziej przypominał on naturalną barwę włosów. Poza tym farbowanie domowe często wychodzi nierówno bądź pozostawia smugi na skórze – w takiej sytuacji fryzjer zdecydowanie lepiej sobie poradzi – raz, że zrobi to umiejętniej, dwa – zadba o to by usunąć ze skóry ewentualne przebarwienia jeśli takowe mimo wszystko się pojawią.

Wybór farby dla mężczyzn

Do wyboru oprócz ogromnej palety odcieni panowie mają cztery rozwiązania: farbę trwałą, szampon koloryzujący, szampon barwiący ton w ton (takie szampony występują w saszetkach bądź w postaci pianki) i ziołowe środki do barwienia włosów. Każdy z tych preparatów ma zalety i wady: farby zmieniają kolor w sposób trwały pokrywając jednocześnie siwe włosy. Niestety przy takim farbowaniu pojawiają się odrosty, które koniecznie trzeba regularnie poddawać koloryzacji. Szampony koloryzujące odrostami w zasadzie nie grożą, tyle że efekty farbowania utrzymują się do kilku tygodni. Poza tym specyfiki tego rodzaju nie pokrywają w stu procentach siwych włosów. Farby koloryzujące (de facto bardzo słabe szampony) typu ton w ton utrzymują się na włosach jeszcze krócej. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak to, że w ogóle nie ingerują w strukturę włosów. Ziołowe środki koloryzujące są za to dość niewygodne w użyciu, ale w miarę trwałe. Wzmacniają i kondycjonują włosy.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.