Gatunek gier MMO (Massively Multiplayer Online) swoimi początkami sięga lat 70-tych XX wieku, kiedy to powstała pierwsza gra tekstowa, tzw. MUD (Multi-User Dungeon). Czym tak naprawdę są gry z kategorii MMO i jakimi cechami się charakteryzują?

 Najbardziej popularną odmianą gier MMO są gry online MMORPG. Rozgrywki tego typu zazwyczaj są zarówno produkowane, jak i udostępniane szerszej publiczności przez producenta. To, co ciekawego i innowacyjnego w MMORPG to możliwość połączenia ze sobą ogromnej rzeszy użytkowników z przeróżnych części świata, przy jednej rozgrywce, w jednym czasie i jednym miejscu. Samo korzystanie z gry online jest stosunkowo proste. Wystarczy mieć sprawny komputer z dostępem do Internetu i za niewielką kwotę wykupić sobie np. abonament miesięczny w odpowiednim serwisie. Formy płatności są różne, natomiast aby skorzystać z danej gry konieczna jest zazwyczaj rejestracja na oficjalnej stronie. Często można spotkać wśród płatnych rozgrywek tzw. darmowe Triale, które pozwalają na przetestowanie gry przez kilka dni za darmo. Oczywiście jest to chytry chwyt marketingowy, mający na celu pobudzenie ciekawości potencjalnego gracza, a z czasem uzależnienie go od danej pozycji, co w konsekwencji doprowadzi do wykupienia pełnego dostępu.

 Gra przez Internet zwalnia użytkowników z potrzeby instalowania nieskończonej ilości danych na twardym dysku i póżniejsze aktualizowanie tych informacji, trwające niekiedy godzinami (oczywiście w zależności kto, jakim transferem dysponuje). Gra na przeglądarkę oszczędza nam czas i nerwy, pozostawiając jedynie do dyspozycji godziny świetnej zabawy. Styl samej gry MMORPG oparty został o fabułę, która tworzy nieskończony świat przygód, zadań do wykonania, wrogów stających nam na drodze i kolejnych poziomów trudności do przejścia. To, co cechuje tego rodzaju rozgrywki, to istniejący system rozwijania postaci, poprzez zdobywanie coraz to nowego doświadczenia i umiejętności w wyniku wykonywania tzw. Questów (zadań). Ponadto, gracze mogą kreować własną rzeczywistość ekonomiczną, opartą o wymianę handlową między bohaterami.

 W grach online 2D i 3D mamy do czynienia z systemami tzw. Targetowania i systemem non-target. Targetowanie, polega przede wszystkim na możliwości zdobycia informacji o danym graczu, dzięki zaznaczeniu jego postaci. W wyniku takiej operacji tylko ów bohater będzie mógł być przez nas atakowany w tym czasie. System non-target jest operacją zgoła odwrotną od sytuacji przedstawionej wyżej.

 Inną, ważną cechą gier na przeglądarkę są Instancje i Rajdy. Są to przeważnie duże, drużynowe wyprawy przez „Dungeony”, kończące się walką na najwyższym szczeblu. Tak Instancje, jak i Rajdy wymagają dobrego balansu statusami bohaterów. Podczas takich wypraw w każdej drużynie musi być chociaż jeden „Healer”, „Tank” i „Damager”. Spieszę wyjaśnić, że podział taki jest nieodzowny, ze względu na klasyfikację ról w zespole i odpowiedzialność poszczególnego członka drużyny za indywidualne zadania (Healer – leczenie, Tank – obrona, Damager – atak).

 Najważniejszą chyba cechą gier MMORPG ze względu na interakcje między użytkownikami jest możliwość łączenia się we wspólnoty graczy, wokół tzw. Gildii. Tworzy to swoistą więż między ludżmi, którzy pomagają sobie nawzajem i walczą ramię w ramię, mimo nierzeczywistego, iluzorycznego świata, w którym przebywają. Natomiast rywalizację między grającymi podsyca dodatkowo system PvP (Player vs Player), który pozwala na pojedynkowanie się z innymi.

 Jak widać, MMORPG roztacza przed nami świat wymyślony i nierzeczywisty, ale przedstawiony w bardzo ciekawy i przemyślany sposób. Realizuje i karmi wszystkie zmysły i pragnienia gracza, dając mu solidną dawkę dobrej zabawy. To, co najpiękniejsze w grach online to ludzie, z którymi można dzielić swoją pasję, czego na pewno nie uświadczą osoby preferujące zwykłe „instalki”.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika