To przywołanie do iście biblijnego znaczenia nie jest tutaj przypadkowe, bowiem samo słowo faktura jest tak ważne dla każdego przedsiębiorcy, jak ujemna temperatura dla bałwana. Podobnie jak on topi się pod wpływem ciepła, tak bardzo często zyski z naszego interesu maleją, kiedy nie realizujemy odpowiedniej ilości faktur. Z jednej strony są przyjemnością, kiedy spłaca je nam kontrahent, z drugiej patrzymy na niego krzywo, kiedy to my musimy je spłacać.

 

W życiu każdego z biznesmenów, czy to takiego, który prowadzi naprawdę duże i naprawdę poważne przedsiębiorstwo, czy takiego, który dopiero wkroczył na rynek ze skromną, jednoosobową działalnością, przychodzi taki czas, kiedy trzeba na dobre zapoznać się z fakturowaniem. Dlatego też niezwykle istotne jest poznanie kilku reguł, ta znajomość pozwala nam się czuć lepiej, pracować wygodniej. A więc jak to jest z rodzajami faktur. W tym artykule przeczytacie nieco o trzech ważnych formach.

 

Faktura eksportu usług

 

Jeśli sprzedaż danej usługi jest określoną podatkiem w konkretnym kraju nabywcy naszej usługi, to nie podlega ona tak zwanemu „polskiemu” opodatkowaniu. Zasady opodatkowania transakcji w Unii Europejskiej luz poza nią nie są jasno określone przez zasady działające we wszystkich krajach. Jeśli podejmujemy się transakcji z nabywcą, pochodzącym z jednego z krajów Unii, to musimy być zarejestrowani jako podatnik VAT-EU, wtedy też możemy wystawić fakturę VAT. Takiego obowiązku nie ma nabywca, aczkolwiek jeśli chce uzyskać fakturę on posiadać firmę, która jest płatnikiem podatku VAT. 

 

Faktura korygująca do faktury sprzedaży

 

Fakturę tę stosujemy zawsze na koniec miesiąca, zwanego miesiącem księgowym. Do czego w ogóle służy tak forma faktury? Jak sama nazwa wskazuje, koryguje ona ewentualne błędy, które mogliśmy popełnić podczas wystawiania faktury sprzedaży, na której nie wolno nam jest nanosić poprawek. Jest to możliwe tylko dzięki wyżej wymienionej, fakturze korygującej. Tego działania bardzo łatwo dokonać dzięki nowoczesnej opcji księgowości internetowej. 

 

Faktura sprzedaży wysyłkowej

 

Ten rodzaj faktury dotyczy sprzedaży towarów bądź też usług. Jest ona bardzo istotna, ponieważ zawiera niezwykle ważne informacje, tj. dane dotyczące konkretnej, realizowanej przez nas transakcji, które są rzecz jasna także bardzo poufne. Data otrzymania płatności jest chwilą, w której niejako automatycznie powstaje obowiązek opodatkowania naszej faktury podatkiem VAT.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika