Leczenie łuszczycy wymaga od osoby chorej pełnej determinacji i systematyczności. Z pewnością nie jest to zbyt proste zadanie. Mimo że to schorzenie uporczywe, to jednak podejmowane próby zniwelowania zmian chorobowych przynoszą rezultaty. Ale rozpoznanie łuszczycy, a potem jej leczenie jest czasem utrudnione, bowiem pewne typy tego schorzenia są niezbyt widoczne. Wiele jest przypadków, gdzie łuszczyca jest mylona z innymi schorzeniami- w przebiegu bardzo podobnymi do niej. Jednym z przykładów jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Po dokładnym rozpoznaniu określonego rodzaju choroby następuje wybór metody leczenia. Wielu chorych jest kwalifikowanych do naświetlań. Fototerapia na łuszczycę jest jednym z lepszych sposobów leczenia choroby, nie powodującym zbyt licznych skutków ubocznych. Ale czy jedynym?

Kilka słów o chorobie

Łuszczyca jest przewlekłym i trwającym całe życie schorzeniem, które naznacza i młodych ludzi, i tych nieco starszych; zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Przyczyny łuszczycy nie są jednoznacznie określone. Jednak wiele badań wskazuje na genetyczne predyspozycje, które niewątpliwie wpływ mają na powstanie tego schorzenia. Licznie występują przypadki, gdzie dzieci mające rodziców z łuszczycą, również miały styczność z tym schorzeniem. Do występowania zmian łuszczycowych dochodzić może po różnorodnych infekcjach – tych wirusowych, i tych bakteryjnych. Ale ta choroba wynika również z przebytych stanów zapalnych. Ale łuszczyca może czasem być powodowana nadmiernymi stresami. Warto jeszcze powiedzieć, że przyjmowanie określonych grup leków może znacznie powiększyć ryzyko pojawienia się łuszczycowego schorzenia.

Zmiany łuszczycowe znajdują różną lokalizację. Pojawiają się między innymi na powierzchni kolanowej, jak też na obszarze łokci oraz owłosionej skóry głowy. Ale niejednokrotnie objawy łuszczycy lokalizują się na płytce paznokciowej, lub na stawach. Ponadto – trzeba wiedzieć, że rodzaje zmian występujące na skórze mają różną postać. Wyróżnia się bowiem postać wysiękową, w której zmiany są na fałdach skórnych. Ale mamy też krostkową postać – w niej mamy do czynienia z jałowymi krostami na całym ciele lub też na stopach, dłoniach. Są ponadto cięższe postacie łuszczycy – zmiany lokalizują się na błonach śluzowych jamy ustnej.

Fototerapia na zmiany łuszczycowe

Fototerapia inaczej zwana światłolecznictwem okazuje się w obecnej chwili istotnie bardzo pomocnym sposobem na łuszczycę. Mimo że na dzień dzisiejszy nie ma badań , które potwierdziły by skuteczność naświetlań w stosunku do łuszczycy, to fototerapia posiada określone dobroczynne działanie. Tę metodę lekarze wykorzystują do leczenia przypadków łuszczycy o umiarkowanych lub też ciężkich natężeniach. Ale leczenie światłem też ma zastosowanie przy łuszczycy z rozległymi lub rozsianymi zmianami.

Fototerapia to wystawianie miejsc naznaczonych zmianami łuszczycowymi na działanie ultrafioletowego promieniowania. Zabiegi wykonuje się systematycznie. Do naświetlań wykorzystuje się szerokopasmową i selektywną fototerapię UVBUVB 311 – czyli wąskopasmowe naświetlanie, a także PUVA.

Obecnie w wielu przypadkach mają zastosowanie naświetlania PUVA oraz UVB 311. Ostatnio wymieniony rodzaj naświetlań przedstawia skuteczność prawie taką samą jak PUVA. Jednak zaznaczmy, że posiada ona nieco mniej niepożądanych objawów, a ponadto ma mniejsze działanie kancerogenne. Znajdzie ona zatem zastosowanie w wielu przypadkach niwelowania łuszczycy.

Metody fototerapii przyczyniają się zazwyczaj do dłuższych remisji choroby z przebiegiem średnim i niewielkim. Ten typ leczenia niezwykle rzadko powoduje efekty uboczne ; są nimi zwykle zaczerwienienie skóry, rumień, wysuszenie czy ostre poparzenie.

Na zakończenie dodajmy, że rodzajem naświetlań światłem jest fotochemioterapia. Taka metoda leczenia łuszczycy opiera się na jednoczesnych naświetlaniach oraz na zażywaniu leków światłouczulajacych. Jednakże uważajmy, gdyż ta metoda leczenia przedstawia kilkanaście przeciwwskazań.

Inny sposób leczenia łuszczycy

Leki biologiczne naśladują funkcje naturalne białek, a zatem hamują zapalną oraz immunologiczną odpowiedź. Działają bezpośrednio – wyłącznie na schorowane komórki, ale jednocześnie omijają zdrowe. Leki biologiczne dobrze tolerowane są przez organizm i są skuteczne. Badania wykazały, że po zastosowaniu kuracji z zastosowaniem tych leków następuje niemal błyskawiczna poprawa zdrowia osoby chorej na łuszczycę chorych, jak też wydłużanie okresu między kolejnymi nawrotami schorzenia. Leki biologiczne czasem stają się ostatecznym ratunkiem nie tylko w stosunku do chorej osoby. Okazuje się, że terapia biologiczna, która opiera się najnowocześniejsze preparaty przyczynia się w dużym stopniu do poprawy jakości funkcjonowania chorych, ale też ich rodzin i przyjaciół.

Ale na zakończenie dodajmy, że kuracja lekami biologicznymi jest niestety bardzo kosztowną terapią. Leczenie preparatami biologicznymi może niejednokrotnie przekraczać kwotę 20 tysięcy złotych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.