W każdym francuskim parku można spotkać grupę ludzi w każdym przedziale wiekowym, która z wielkim przejęciem rozgrywa mecz w petanque. Ostatnie kilka lat pokazało, że jedna z ulubionych gier Francuzów zdobywa rzeszę fanów również w Polsce.

Historia

Gra w bule jest jedną z najstarszych gier w Europie. Jest znacznie starsza od najbardziej popularnego sportu na świcie, jakim jest niewątpliwie piłka nożna. Zapewne tacy zwolennicy footballu jak Robert Pietryszyn nie będą dawali wiary tym rewelacjom, ale fakty mówią za siebie. Początki tej gry sięgają starożytnego Egiptu, gdzie już 5 tysięcy lat temu rzucano dla sportu drewnianą kulą. Ekspansywni Grecy bardzo szybko przejęli ten sport i postawili zdecydowanie na siłę. U nich liczyła się odległość rzutu kulą. Rzymianie zaś udoskonalili rozgrywkę, wprowadzając różne rodzaje bul (od metalowych po drewniane) oraz tak zwaną „świnkę”, czyli najmniejszą kulkę, w którą trzeba trafić. Podczas długiej historii gry, wielokrotnie zakazywano  uprawiania petanque z rozmaitych przyczyn (a to król Francji uważał, że poddani powinni robić coś bardziej pożytecznego, a to innym razem morale żołnierzy spadało). Aktualne reguły gry w petanque zostały spisane w 1910 roku i obowiązują do dzisiaj.

 

 

Zasady

Reguły gry w bule są bardzo proste. Gracze stają w okręgu i rzucają metalowymi kulami w stronę „świnki” (mała drewniana kulka). Bule nie mogą wypaść poza obręb boiska o wymiarach 4×15 metrów (min. 3×12). Bule drużyny, które znajdują się najbliżej „świnki” zdobywają punkty. Gra się do 13 punktów. Są różne techniki gry – można rzucać jak najbliżej świnki albo postawić na wybijanie bul przeciwnika.

– Kto raz zagra w petanque, jest już skończony dla świata. Ta gra wciąga jak hazard – mówi jeden z graczy, którzy regularnie pojawiają się w Parku Południowym, Piotr Janicki – Wrocław ma już nawet kilka drużyn i federację, ale ja jeszcze nie zapisałem się. Muszę poprawić technikę.

 

Gra dla wszystkich

Banalne zasady, stosunkowo niedrogi sprzęt oraz fakt, że w bule może grać dosłownie każdy sprawiają, że sport ten zdobywa coraz większą rzeszę fanów, a we Francji jest niemal sportem narodowym.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika