oko

Być może masz nieco wolnych pieniędzy, które chcesz zainwestować. Być może chcesz się sprawdzić w biznesie. Być może też nie masz pomysłu na oryginalny produkt czy usługę, którą w swoim biznesie będziesz rozwijać? Spróbuj franchisingu! Franczyza to sposób na szybki i sprawdzony biznes, który da Ci zyski i odsłoni tajniki prowadzenia własnej firmy!

Czym jest franczyza?

Słowo franczyza pochodzi z angielskiego franchising (pojęcie te często stosowane są zamiennie). Franczyza to gotowy „biznes z pudełka”. Kupujesz pomysł, solidne szkolenie, markę, materiały promocyjne, bazę dostawców, a nawet wyposażenie lokalu (w przypadku restauracji czy sklepów).
Franczyza powstaje najczęściej gdy właściciel biznesu – przykładowo sklepu spożywczego – nie nadąża za jego rozwojem, a posiadając dobrą i znaną markę chciałby doprowadzić do jej ekspansji na większym terenie. Prowadząc sklep spożywczy oparty o jakąś unikalną formułę (np. oferując tylko produkty ekologiczne) w swoim mieście mamy rozeznanie w rynku i dobre kontakty biznesowe. Uruchomienie drugiego sklepu w innej części kraju może być bardzo pracochłonne i kosztowne – tam najlepiej sprawdzą się inni przedsiębiorcy, którzy znając lokalny rynek i mając w ręku przemyślany biznes szybko rozwiną go na swoim gruncie. Sam właściciel będzie zarabiać na ustalonym procencie od dochodów tych sklepów i zwiększającej się wartości marki. Tak właśnie działa franczyza!

Franczyza na świecie

Franchising dla młodego biznesmena

O franczyzie powstało wiele mitów, m.in. że buduje on platformę do zysków wyłącznie dla jej właściciela, a franczyzobiorcy to jedynie słabo opłacani pracownicy… to nieprawda. W dobrym systemie sieciowym płacić będziesz stałą kwotę korzystanie z wizerunku marki oraz niewielki procent od zysków, całościowo jednak większość dochodu pozostanie w firmie.
Co ciekawe – biznesy oparte o franczyzę zdecydowanie częściej utrzymują się na rynku przez „okres niemowlęcy” (pierwszy rok działalności). Dzieje się tak dlatego, że ich właściciele mają wsparcie prawne i marketingowe oraz proponują produkty, które są już znane wśród konsumentów. Dzięki temu właściciel zamiast zastanawiać się nad kwestiami prawnymi i promocją produktu może niemal od razu sprzedawać i czerpać zyski!

Stąd też systemy franczyzowe polecane są szczególnie młodym biznesmenom – bez obycia w specyfice prowadzenia przedsiębiorstwa. Dzięki wsparciu bardziej doświadczonych nie powinie im się noga na prostych problemach, nie zapomną też o żadnym z elementów budujących sukces przedsiębiorstwa. Później – gdy nabiorą już doświadczenia, kolejne biznesy łatwiej będzie rozwijać zupełnie samodzielnie. Być może kiedyś sami wymyślą coś, z czego powstanie wielki system franczyzowy?

Do dzieła!

Rozejrzyj się – większość sieci sklepów, restauracji czy firm doradczych to franczyza. Dobrze radzą sobie na rynku, więc dlaczego do nich nie dołączyć? Wybierz interesującą Cię branżę i sprawdź jakie przedsiębiorstwa działają w niej na zasadach franchisingu. Jeśli będziesz mieć wystarczające zasoby finansowe, już za kilka miesięcy będziesz mógł do nich dołączyć i zostać prawdziwym biznesmenem. Powodzenia!

O autorze

Piszę, podróżuję, fotografuję... Opowiadać więcej nie ma co, bo i tak czyta mało kto. A zainteresowani i tak łatwo mnie znajdą :)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika