Fundusz inwestycyjny to specyficzny instrument finansowy pozwalający np. uniknąć inflacji, utrzymującej się obecnie w Polsce na poziomie 3-4%. Kapitał funduszu tworzą środki ulokowane przez osoby prawne i osoby fizyczne, a jego odzwierciedleniem w portfelu inwestora są jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, których wartość możemy sprawdzać na przykład za pośrednictwem Internetu na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.

Fundusze inwestycyjneW fundusz inwestycyjny zazwyczaj inwestują osoby, które chciałyby pomnażać oszczędności przy wykorzystaniu różnych instrumentów finansowych rynku, a sami nie znają się na tym rynku, nie mają czasu na aktywne inwestowanie lub po prostu nie mają dostępu do niektórych instrumentów i metod inwestowania. Tym wszystkim w funduszu inwestycyjnym zajmują się osoby zarządzające poszczególnymi funduszami, które podejmują decyzje inwestycyjne w imieniu wszystkich uczestników, dbając o to aby stopa zwrotu, czyli zysk funduszu inwestycyjnego był jak największy przy jednoczesnym dążeniu do jak najniższego ryzyka.

Za swoje usługi fundusz pobiera odpowiednie opłaty, które przy krótkim horyzoncie inwestycyjnym, nie przekraczającym 12 miesięcy, mogą niekiedy przewyższać stopę zwrotu, czyli zysk funduszu. Szczególnie dotyczy to funduszy o niskim współczynniku ryzyka, które zazwyczaj inwestują w obligacje skarbowe, lokaty bankowe, czy surowce.

Te fundusze inwestycyjne, które inwestują w akcje lub giełdy walutowe są bardziej narażone na większe straty, ale też częściej mogą osiągnąć wysoki poziom stopy zwrotu, praktycznie niedostępny dla funduszy niskiego ryzyka. Można powiedzieć, że im wyższe ryzyko tym wyższa szansa na wysoki zysk, dlatego na rynku oferowanych jest tak wiele zróżnicowanych funduszy inwestycyjnych.

O autorze

Robię różne rzeczy, trochę podróżuje, trochę piszę.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.