Gra na gitarze to rozległe zagadnienie, pomimo tego w tym zwięzłym tekście podejmę próbę spojrzenia na to mocno pobieżnie i zaznaczyć najważniejsze punkty na których potrzebujesz się skoncentrować, jeśli chcesz fantastycznie „wiosłować. Nie ma tu znaczenia czy jest to gra na gitarze elektrycznej, akustycznej czy innej – reguły są uniwersalne.

Skupiaj się na jednym elemencie, a gra na gitarze będzie znacznie łatwiejsza…

Prawdą, którą ciąglę słyszę szkoląc się na akademii muzycznej jest to, aby koncentrować się tylko na jednym elemencie w danej chwili w czasie grania.

Załóżmy, że próbujesz nauczyć się grać podstawowe chwyty. Nie zrobisz tego szybko, jeśli będziesz zwyczajnie siadał , chwytał do dłoni „wiosło” i je zwyczajnie grał (albo raczej starał się grać).

Potrzebujesz odizolować bardzo mały element i ćwiczyć go osobno. Np. Na początek weź jeden akord i praktykuj prezycyjne chwytanie go. Nie skupiasz się w tej chwili na szybkości, jedynie chwytasz akord i jeśli wreszcie czysto zagra, puszczasz i ponownie chwytasz itp.

Następny przykład to praktykowanie prędkiego grania gam. Bardzo często gitarzyści włączają metronom i ćwiczą skale z góry na dół. Jak im wyjdzie to zwiększają tempo i tak zamierzają opanować szybkie granie.

Jednak nie jest to najlepsza i szybka metoda. Zazwyczaj jest tak, że dane fragmenty sprawiają nam problem i są w pewien sposób wąskim gardłem. Musimy podzielić ćwiczenie na mniejsze elementy i pracować nad nimi osobno. Np. wyciąć jedynie skrawek schematu grany na 3 i 4 strunie i ćwiczyć tylko go.

Ujmując to inaczej:

potrzebujesz wiedzieć co byś powiedział, gdy ktoś zapytał Ciebie „co konkretnie teraz ćwiczysz” – jeśli odpowiedź to byłby jeden czy dwa słowa (np. szybkość, improwizację, chwyt E) to znaczy, że źle ćwiczysz.

Potrzebujesz ćwiczyć na tyle wąskie zagadnienie, że jego zwerbalizowanie zajmie przynajmniej kilka zdań (oczywiście jest to taka prosta reguła i pewnie znajdą się od niej wyjątki). Mogłby by to być np: precyzyjne zmienianie miedzy chwytem F i B lub improwizację z wykorzystaniem tylko interwału kwarty.

Poświęciłem cały artykuł na przedstawienie tego zagadnienia, gdyż jest to kluczowe, aby Twoja gra na gitarze i nauka były skuteczne i dawały wyniki. Pamiętaj – rozłóż naukę na drobne elementy i skup się nad każdym z nich osobno.

Wyraz „izolacja” powinno stać się Twoim ulubionym, jeśli pragniesz naprawdę dobrze wyśmienicie na gitarze!
Liczę, że zastosujesz tę zasadę od zaraz i za kilka dni podzielisz się ze mną wynikami, jakie to przyniesie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.