Dobór odpowiednich grzejników pokojowych nie powinien być żadnym problemem, mamy przynajmniej kilka możliwości wyboru zarówno pod kątem dopasowania grzejników do instalacji, ich przewodności cieplnej czy sposobu oddawania ciepła.
Ze względu na sposób działania możemy wyróżnić grzejniki płytowe ogrzewające przez promieniowanie, grzejniki płytowo-konwekcyjne (połączenie promieniowania i konwekcji) i konwektory (konwekcja).
Jeśli chodzi o budowę grzejników i materiał z jakiego zostały wykonane, mamy do dyspozycji grzejniki stalowe płytowe – to połączenie jednej lub kilku płyt, z ożebrowaniem konwekcyjnym lub bez – grzejniki te nadają się do wszystkich typów instalacji. Ze stali produkowane są też grzejniki członowe – kolektory połączone wewnętrznymi spawami, często występujące w postaci tradycyjnych żeberek.
Grzejniki aluminiowe – to grzejniki członowe charakteryzujące się lekkością i dynamiką pracy, są delikatniejsze od stalowych, doskonałe do zastosowania w pokojach, nawet na ściankach działowych. Należy z nich zrezygnować w przypadku posiadania instalacji bazującej na miedzi.
I oczywiście grzejniki żeliwne, które współcześnie są znacznie gładsze od tradycyjnych poprzedników i mają dużo mniejszą pojemność wodną, dzięki czemu zyskują na dynamice pracy nie tracąc swoich walorów akumulacyjnych.
Grzejniki ozdobne – tu praktycznie nie ma ograniczeń, możemy wybierać wśród najrozmaitszych wzorów i kolorów, co ciekawe w przypadku tego asortymentu dostępne są zakupy on-line! Grzejniki dekoracyjne przyjmują w tej chwili coraz bardziej abstrakcyjne i wyrafinowane, ażurowe formy i często same w sobie są ozdobą pomieszczeń.

Grzejniki pokojowe – wybór

Poza walorami estetycznymi czy dekoracyjnymi przy wyborze grzejnika pokojowego należy kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi posiadanej lub projektowanej instalacji CO i zapotrzebowaniem cieplnym pomieszczeń.

W domach budowanych w nowoczesnej technologii, z dobrą izolacją, wystarczą grzejniki, których sumaryczna moc po przeliczeniu na metr kwadratowy pomieszczenia wyniesie ok. 30 – 35 W.
W pozostałych przypadkach należy przyjąć 40 – 45 W mocy grzewczej na jeden metr kwadratowy powierzchni.

Kolejna kwestia to sposób podłączenia: grzejniki mogą mieć przyłącza dolne (oznaczenie producenta V lub VK) i boczne (oznaczenie C). Grzejniki z przyłączami dolnymi wymagają doprowadzenia instalacji od strony podłogi, są droższe od grzejników przyłączanych bocznie, ale i dużo bardziej estetyczne (nie widać przyłączy), zazwyczaj mają wbudowany zawór termostatyczny, który w przypadku większości tradycyjnych typów grzejników z przyłączami bocznymi należy oddzielnie dokupić.

Grzejniki pokojowe najlepiej jest montować na ścianach zewnętrznych, pod oknami (parapetami), zwłaszcza grzejniki działające na zasadzie konwekcji. Naturalne szczeliny w ścianach i oknach wspomagają obieg powietrza po otoczeniu i wymuszają rozchodzenie się ciepła do wewnątrz.

Dla osiągnięcia pełnej efektywności cieplnej grzejników nie należy zasłaniać, dlatego też przy zakupie dobrze jest od razu dobrać grzejnik o odpowiednich walorach dekoracyjnych. Często wystarczy odpowiednia forma np. w postaci jednolitego panelu w kolorze dopasowanym do koloru pomieszczeń.

fot: MASA, źródło: commons.wikimedia.org

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.