Podstawowe założenia w celu określania warunków ochrony przeciwpożarowej wynikających spośród przeznaczenia natomiast sposobu użytkowania budynku.
Obiekt, którego będzie dotyczyła poniższa szkolenia brc Nakaz Bezpieczeństwa Pożarowego to budowla ZL III, użyteczności publicznej, w którym mieści się Biuro Miejski i Starostwo w Wieruszowie.
Jest owo cel wolnostojący, 4-kondygnacyjny, podpiwniczony murowany, pochodzący spośród 1960r. Ściany zewnętrzne wykonane są z cegły pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej. Ściany wewnętrzne wykonane z cegły pełnej palonej na zaprawie cementowo-wapiennej. Konstrukcja dachu z płyt prefabrykowanych, ocieplenie wełną mineralną, wierzch papą termoizolacyjną. Obiekt ocieplony jest od chwili zewnątrz styropianem, obicie tynkiem. Budowla posiada 3 klatki schodowe. Dwójka dwubiegowe oraz jedną trzybiegową (centralną) wykonane spośród żelbetu spośród nawierzchnią lastricową. Wewnątrz budynku występują tynki cementowo wapienne (gładkie), pomalowane farbami emaliowymi. W związku z tym na korytarzach nie występują palne elementy wykończenia wnętrz. Obiekt wyposażony jest w następujące instalacje użytkowe:
wentylacyjną grawitacyjną (poprzez kanały kominowe);
elektryczną z sieci NN;
telefoniczną spośród sieci telefonicznej;
wodną spośród sieci wodociągu miejskiego;
kanalizacyjną z sieci kanalizacyjnej miejskiej;
odgromową (ochrona podstawowa);
wewnętrzną instalację hydrantową (z sieci wodociągu miejskiego). Z uwagi na funkcję jaką pełni, jest owo budynek użyteczności publicznej – biurowo porządkowy. Ze względu na wielkość w dole 12 m n.p.t. budowla kwalifikuje się do obiektów niskich.
W związku spośród tym , iż budynek wybudowany został w okresie zanim wejściem w życie w tej chwili obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych, misja dostosowania aż do wymagań tych przepisów występuje w przypadku projektowania odbudowy, rozbudowy oraz nadbudowy i przy zmianie sposobu użytkowania budynku. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 3088 m2, kubatura 11777 m3.
Armatura jest wykonana w układzie sieciowym TN-S. W złączu kablowym na zewnątrz budynku zawarty jest wyłącznik przeciwpożarowy prądu (manualny typu RIN 400A). Rozdzielnia główna do wewnątrz budynku zasilana jest przewodem YAKY 4×120. na ścianie przedniej rozdzielni zawarty jest przełącznik przewodni prądu (ogólnie będący w dyspozycji typu RIN 250A). Poszczególne samodzielnie na kondygnacjach budynku zasilane są przewodem LY 5 x 50, każda rozdzielnia obwodowa, ogólna natomiast komputerowa wyposażona jest w wyłącznik węzłowy manualny FR 100A a system ochrony od czasu porażeń z zastosowaniem wyłączników różnicowoprądowych. Wszystkie tablice elektryczne są opisane natomiast oznakowane pod spodem kątem obwodów. Armatura odgromowa wykonana jest spośród drutu ocynkowanego, o przekroju Ø 6mm. W obiekcie zastosowano uziemienie typowo mieszkalne tzw. otokowo – szpilkowe, głębokie. Instalacja podlega okresowym przeglądom natomiast konserwacjom.
Wewnętrzna armatura hydrantowa
W budynku występuje 10 hydrantów wewnętrznych Ø52 z wężem płaskoskładanym i prądownicą Ø52. Armatura jest zasilana
z miejskiej sieci wodociągowej. Region zasięgu hydrantów obejmuje całą strefę ochronną budynku. Szafki hydrantowe są oznakowane a hydranty podlegają okresowym przeglądom.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika