CzarnogóraHerceg-Novi to jedno z najciekawszych miejsc na czarnogórskim wybrzeżu – starówka, cztery twierdze, bujna śródziemnomorska roślinność i prawosławny klasztor. Jest to cel wczasów dla wielu polskich turystów, którzy szukają w tym magicznym miejscu kwater poprzez hasła typu noclegi Czarnogóra.

Hercegi-Novi to doskonałe miejsce, z którego można się wybrać na jednodniowe wycieczki np. do: Budvy (urocza starówka), Kotoru, Perast, Tivat czy objazdu Boki Kotorskiej (jedyny w swoim rodzaju fiord południowej Europy). Można stąd wybrać się także  na jednodniową wycieczkę do klasztoru Ostrog i wielu innych pięknych miejsc Czarnogóry. Stąd tylko 40 km do Dubrownika (granica czarnogórsko-chorwacka na rogatkach Herceg Novi). Z lotniska w Dubrowniku istnieje regularne połączenie tanimi liniami Norwegian do Polski.

Od siedmiuset lat Hercegi-Novi położony wśród bujnej śródziemnomorskiej zieleni powoduje zachwyt swoim niewątpliwym urokiem. Jest miastem niesamowitych zabytków położonych w „ogrodzie botanicznym” – przyciągającym zarówno kolorami jak i aromatami. Wiele pokoleń marynarzy przywoziło i sadziło nasiona palm, oleandrów, eukaliptusa, agawy, kaktusów, bambusów, magnolii i wielu innych egzotycznych roślin. Miasto wiecznej zieleni – tak je opisywał laureat Nagrody Nobla Ivo Andric, który długo w nim mieszkał. Założone zostało przez króla Bośni Tvrtko w 1382 r. Jego następca Stjepan Vukcic – Kosaca, znany także jako Herceg Stjepan stworzył jego wielkość i to właśnie od niego wzięło ono swą nazwę. Każde imperium (Turcja, Hiszpania, Wenecja, Francja, Rosja i Austro-Węgry), którego sfera wpływów rozciągała się na to miejsce, zostawiało wielce znaczące ślady w licznych fortyfikacjach i budowlach sakralnych. To właśnie dlatego dzisiaj Hercegi Novi jest prawdziwą skarbnicą różnych stylów od architektury orientalnej do baroku. Najbardziej znane twierdze to Forte mare, Spanjola i Kanli Kula zamieniane latem w sceny. Fortece na małych wyspach Mamula, Prevlaka i Arza znajdujące u wejścia do zatoki kotorskiej to dziedzictwo stu lat pod panowaniem Austro-Węgier.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.