Edukacja i profilaktyka prozdrowotna

Jednym z czynników decydujących o zdrowiu, dobrej kondycji całego organizmu oraz samopoczuciu jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej.

 

W gabinecie stomatologicznym, oprócz leczenia, powinna być przekazywana wiedza związana z profilaktyką zdrowia zębów. Lekarz dentysta powinien przeprowadzić instruktaż higieny już u najmłodszych pacjentów. Odpowiedni sposób szczotkowania jest dobierany indywidualnie według potrzeb pacjenta po starannym badaniu. Zwraca się przy tym uwagę na dokładne oczyszczanie: przestrzeni międzyzębowych, miejsc pod przęsłami mostów, okolice implantów, głębokie kieszonki dziąsłowe, odsłonięte powierzchnie korzeni, przestrzenie zębów szynowanych. Utrzymanie właściwej higieny zapobiega też chorobom przyzębia, zapaleniom dziąseł. Wiele interesujących artykułów dotyczących profilaktyki można znaleźć na stronach dentysta Poznań.

Przybory do higieny jamy ustnej

Jest wiele rodzajów szczoteczek do zębów: jednopęczkowe, wielopęczkowe, miękkie, o średniej twardości. Miękkie szczoteczki są z reguły zalecane przy opuchniętych i krwawiących dziąsłach. Dentysta zwraca uwagę na masaż dziąseł szczoteczką, które polepsza ukrwienie. Czynność tą jednak należy wykonywać po profesjonalnym oczyszczeniu uzębienia z resztek pokarmowych, nalotów i kamienia przez dentystę.

Częstym sposobem mycia jest metoda roll, czyli okrężnymi i wymiatającymi ruchami szczotki. Istnieją również specjalne szczoteczki do higieny przy obecności aparatu ortodontycznego, który sprzyja zaleganiu resztek pokarmowych.

Past do zębów jest ogromny wybór i nie ma większej różnicy w stosowaniu wielu rodzajów. W szczególnych przypadkach np. zapalenie dziąseł wskazane jest używanie odpowiednich, leczniczych past. Pasty powinny m.in. znosić nadwrażliwość zębów, zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego, hamować aktywność bakterii, wzmacniać powierzchnie szkliwa.

Jest szereg dodatkowych elementów ułatwiających utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej: nitki dentystyczne (woskowane, niewoskowane, z fluorem i bez), taśmy, wykałaczki, różne kształty szczoteczek międzyzębowych, płukanki.

Przy stosowaniu nitki dentystycznej, stomatolog przypomina aby nie piłować po brodawce dziąsłowej, ponieważ będzie krwawić. Nitkę wprowadzamy do przestrzeni międzyzębowej i delikatnie wyciągamy w kontakcie ze ścianą zęba. Następnie wprowadzamy nitkę w tą samą przestrzeń i czyścimy na stycznej ze ścianką drugiego, sąsiedniego zęba. Nitka może pomóc pacjentowi w samoocenie jego stanu uzębienia. Jeżeli nitka haczy, rwie się po wprowadzeniu między zęby, może to sygnalizować o nawisającym wypełnieniu lub próchnicy w tej okolicy.

Wykałaczki najlepiej jak są wykonane z miękkiego drewna. Nie używamy ich przy ciasno ustawionych zębach, nie wpychamy ich na siłę. Sprawdzają się dla większych szpar między zębami.

Płukanki są uzupełnieniem szczotkowania. Pomagają usunąć resztki pokarmowe, rozpuszczają cukier. Szczególnie przydatne są u dzieci, po zjedzeniu słodyczy, kiedy umycie zębów jest niemożliwe. W zapaleniu dziąseł, gdy mechaniczne oczyszczanie sprawia ból, dentysta przepisuje płukanki antybakteryjne z chlorheksydyną.

Niedocenionym urządzeniem pomagającym zwalczać płytkę nazębną oraz wspomagającym higienę jamy ustnej jest irygator wodny, hydropulsator. Regulowany strumień wody skutecznie usuwa resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc, przestrzeni między zębami, z okolic mostów, koron protetycznych,  z przestrzeni między ciasno lub nieprawidłowo ustawionymi zębami. Używamy zwykłej wody, płukanki lub roztworu fizjologicznego NaCl.

Te zabiegi pacjent sam wykonuje w domu.

Higiena jamy ustnej w gabinecie dentysty

Lekarz dentysta może profesjonalnie oczyścić zęby w gabinecie. Przy użyciu odpowiednich past zdjąć osad, wykonać skaling czyli usunięcie kamienia ultradźwiękami. Polerowanie koron i korzeni zębów zabezpiecza przed odkładaniem płytki nazębnej, a lakierowanie i fluoryzacja zabezpiecza przed próchnicą.

W utrzymaniu higieny i zapobieganiu próchnicy ważna jest też odpowiednia dieta: małocukrowa, z przewagą pokarmów twardych, ziarnistych, owoce, warzywa, guma do żucia z ksylitolem po posiłku. Spożycie cukru jest bardziej szkodliwe dla mleczaków niż dla zębów stałych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.