Energia słoneczna będąca źródłem nieokiełznanym jest cudem natury i wiąże się z początkiem powstania wszechświata. Zasoby energetyczne Słońca dostarczają nam najwięcej energii wśród spośród innych ciał niebieskich. Pierwsze promienie świetlne rozbłysły już około 4,6mld lat temu. Przez setki milionów lat dzięki energii wysyłanej przez Słońce ku naszej planecie zdołało ukształtować się życie biologiczne. Nieustannie zachodzące przemiany i procesy energetyczne towarzyszą nam po dzień dzisiejszy.

 

Procesy zachodzące na Słońcu i w konsekwencji energia płynąca na naszą planetę były wykorzystywane od czasów starożytnych. Ludy pierwotne użytkowały jej do suszenia pożywienia, skór, materiałów budowlanych. Budownictwo rozwijało się w obszarach wysokonasłonecznionych, aby stworzyć odpowiednie warunki bytowania i zapobiegać wilgoci. Budowniczowie stawiali domy na zboczach nachylonych w kierunku południowym, aby w pełni spożytkować darmowy potencjał energetyczny niosący (niesiony) przez Słońce. Jednakże, pionierami aktywnego wykorzystania potencjału promieniowania słonecznego byli już Grecy już 400 lat p.n.e. Odkryli oni soczewkę skupiającą ( w formie naczynia o kształcie kulistym), która była im pomocna przy rozniecaniu ognia.

 

Z upływem czasu i rozwojem socjoekonomicznym i gospodarczym zapotrzebowanie na energię zaczęło rosnąć. Słońce i energia odnawialna z niego płynąca stały się obiektem badań i zaczęto tworzyć proste układy wydajniej akumulujące dostępne, naturalne ciepło. Już w XVIII wieku przyniosły one efekt w postaci pierwszego kolektora słonecznego będącego dziełem Szwajcarów. Wynaleźli oni pierwszy kolektor słoneczny, skupiający promieniowanie słoneczne, używany do gotowania potraw. Te przełomowe wydarzenia w dziedzinie energetyki zaowocowały przyśpieszeniem prac z nimi związanych. W Polsce pierwsze prace naukowe dotyczące energetyki słonecznej sięgają lat 40-tych XX w. Jednakże, dopiero w roku 1973 J. Pabis, naukowiec z SGGW zaprezentował działający kolektor słoneczny, a dopiero 20lat poźniej po zmianach ustrojowych polski przemysł kolektorów słonecznych rozwinął się na dużą skalę.

 

Kolektory słoneczne naszych czasów to przede wszystkim ponad 95% wydajność i ogromna oszczędność w porównaniu do innych konwencjonalnych źródeł energii. W dobie zwiększonego zapotrzebowania na energię są to alternatywne źródła pozwalające w ciągu roku zaoszczędzić nawet do 60% na ogrzewaniu. Dodatkową ich zaletą jest brak emisji jakichkolwiek spalin. Są to urządzenia przyjazne środowisku i cieszące się ogromną popularnością ze względu na niezwykle szybki zwrot poniesionych kosztów.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.